Kuraklık

SPD Başkanı Yıldız: Kuraklık tedbirleri başladı. Aydın Valiliği sulamaya kısıt getirdi

11 Mart 2021

Aydın ve Denizli İli, Su havzasında yaşanan kuraklık nedeniyle DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2021 yılı sulamasında uygulanmak üzere Kısıtlı Sulama Programı hazırlandı. Kısıtlı Sulama Programının uygulanması ile  Büyük Menderes havzasında ihtiyaç duyulan sulama suyunun  karşılanmasının daha kolay olması bekleniyor. Ayrıca bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntılarına da bu oranda önlem alınması hedefleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız DSİ tarafından yapılan Kısıtlı Sulama Programı’nın çok yerinde bir çalışma olduğunu belirterek bu tedbirlerin diğer bölgelerde de masada olması gerekli dedi.

2012’de Tarımsal Kuraklık Yönetimi oluşturuldu

Türkiye’de 2012 yılında tarımsal kuraklığı izlemek ,risk değerlendirmesi yapmak ve kuraklığın etkilerini azaltmak amacıyla  Tarımsal Kuraklık Yönetimi oluşturulmuştu. Bu yönetimin görevleri ve çalışma usül ve esalarına diar yönetmelik de yayınlanmıştı. Şimdi bu yönetim altında oluşturulan Koordinasyon Kurulu ve Risk Değerlendirme Komiteleri gibi yapıların ve çalışma gruplarının hareketlenmesi lazım.Tarımsal Kuraklık İl Yönetimlerine önemli görevler düşecek . Aydın Valiliğince alınan bu karar 3 Şubat 2021 tarihinde Aydın İl Kuraklık Kriz Merkezi toplantısında  yapılan değerlendirmeler sonrasında alınmıştır.

Konuya Bütüncül olarak Bakılmalı

Sulamaya getirilen bu  kısıtın çiftçilerin üretimini zorlaştırmaması  için de ilave tedbirlere ve desteklere ihtiyaç olabileceğini belirten Dursun Yıldız sulamaya getirilen kısıtlamanın bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması daha uygun olur dedi.Bu konuda Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatiflerine çok önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü de belirten Dursun Yıldız, su yönetiminde katılmcılık ve şeffaflık anlayışı olmadan uygulamalardan istenilen sonuçları almanın çok zor olacağını ifade etti.

Türkiye’nin Ulusal Kuraklık Yönetimi Strateji Belgesi ve Eylem Planı ve birçok havzada Kuraklık Yönetim Planlarının hazır olduğunu belirten Yıldız bunların uygulamaya geçirilebilmesi için Nehir Havzaları  ölçeğinde bir su yönetimi yapısına ihtiyaç olduğunu belirtti. Türkiye suyunu ve toprağını havza ölçeğinde yönetmeye bir an önce geçmeli diyen Yıldız Tarım Bakanlığının yayınladığı “ İklim Değişikliği ve Tarım “ başlıklı rapora da değindi

Tarım ve Orman Bakanlığının Raporu var

Geçenlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bu raporda “Türkiye’de kuraklığın geniş bölgelerde hissedileceği ve aşırı sıcak günlerin sayısının artacağı öngörülüyor.Bu sorunun ciddiyetle ele alınması gerektiğine de dikkat çekiliyor “ diyen Yıldız raporda kuraklığın etkileri ve alınması gereken önlemler konusunda da çok detaylı açıklamalar var dedi.

Önlem almak için kuraklık beklenmemeli

Beklenen tehlike ve risklere karşı gerek kentsel sulama yönetimi gerekse tarımsal sulama yönetimi önlemler için  kurak olmayan  dönemlerde çalışmalar yapmalı ,kurak dönemlerde bu altyapı hazır olmalı ki işe yarasın diyen yıldız Aydın valiliğinin açıklamasında yer alan

“Ayrıca bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntılarına da bu oranda önlem alınması hedefleniyor” yaklaşımın doğru olduğunu ifade etti.

Adıgüzel Kemer ve Çine Barajından Sulanan Akçay Aydın, Bozdoğan, Koçarlı ve Söke Sulamalarında 2021 Yılı Sulama Sezonunda Uygulanacak Olan Kısıtlı Sulama Programı Hakkında Aydın Valiliği Kararı’nda özetle aşağıdaki hususlar yer aldı :

Aydın ve Denizli İli, Havzasında yaşanan kuraklık nedeniyle DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2021 yılı sulamasında uygulanmak üzere Kısıtlı Sulama Programı çalışmaları başlatılmıştır. Kısıtlı Sulama Programının uygulanması ile birlikte Büyük Menderes havzasında ihtiyaç duyulan sulama suyu ihtiyacının da karşılanması daha kolay olacak ve bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntılarına da bu oranda önlem alınmış olacaktır.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından Aydın İli dahilindeki Adıgüzel, Kemer ve Çine Barajı Sulamalarında 2021 yılında uygulanacak Kısıtlı Sulama Programıkapsamında aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

  1. Sulama birliklerince ilanlar verilip bilgilendirme yapılacak
  2. Şebeke dışı arazilere su verilmeyecek
  3. Sulama birlikleri sulamalarına ürün çeşidi gözetmeksizin, tav suyu dahil maksimum 2 (iki) su verilebilecektir.
  4. Kararlara uymayanlara idari ve mali cezai işlem uygulanacak
  5. Büyük Menderes Nehrinden kontrolsüz su alımlarını engellemek ve su dağıtımını planlama doğrultusunda yapabilmek için yatak kontrol ekipleri kurulacaktır. Bu ekipte DSİ, Sulama Birlikleri, Tarım İl Müdürlüğü ve Kolluk kuvvetlerinden oluşacaktır
  6. Kararda belirtilen sulama sahaları içerisinde; kuraklık nedeniyle 2021 yılı sulama sezonunda geçici olarak yeni yer altı kuyuların açılabilecek ve mevcut kuyular kullanılabilecek Ancak bu kapsamda kullanılan yeraltı sularına kalıcı izinlendirme yapılmayacak.

HPA News.

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.