Kuraklık

İBB Başkanı İmamoğlu : Son 20 yılın en düşük yağmuru yağsa bile suyumuz var. Sakarya’dan su basarsak içme değil kullanım suyu olur

30 12 2020

29 Aralık 2020 tarihinde Candaş Tolga Işık’ın sunduğu “Az önce konuştum” programının konuğu olan  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu  İstanbul’un su sorunu ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı

Kuraklık büyük sorun

Su İstanbul için Bizans döneminden beri önemli bir konudur. Mimar Sinan ile Kanuni Sultan Süleyman köprülerle suyun İstanbul’a getirilmesi için imar süreci başlatmış. Melen süreci Turgut Özal’ın aldığı karar ile başlamıştır. Bugün yaşadığımız en önemli sorun kuraklık sorunudur. Bütün dünyanın bu anlamda tedbir alması lazım. Kanal İstanbul o yüzden yapılmaması lazım. Kasım ayında yüzde 45’e yakın daha az bir yağış aldı İstanbul. Belediyemizin Melen’den elde ettiği su oranı, bugün kullandığımız suyun yaklaşık yüzde 35’i 40’ı.

Yağmur yağmazsa ne olacak ?

Yağmur yağmazsa ne olacak? Sorusu en önemli sorun. Melen’in bitirilmiş olması İstanbul’un en kurak dönemde bile su sorunu yaşamaması anlamına geliyor. Bunun İstanbul’da tam anlamıyla hizmete girmesi 3-3,5 sene süre.

https://www.youtube.com/embed/IRMlDm6Z3fg?rel=0 Arayışlarımız var. Deniz suyundan arıtma dahil arayışlarımız var. Bu çalışma dünden bugüne olmaz. Şu anda da biz bu konuya bakıyoruz ama İstanbul’un günlük su miktarına baktığınızda bunun hepsini deniz suyuyla karşılamak mümkün olmaz. Bu zaten doğru bir yatırım da değil. O da acil su kaynağı olarak kenarda durmalı.

Sakarya’da su alınırsa içme suyu değil kullanım suyu olur

Şu anda bütün senenin simülasyonunu gözden geçiriyoruz. Melen zaten su basıyor. Orada sorun olursa İstanbul’un eylem planında Sakarya Nehri’nin de suyu ile ilgili bir takım eylem planı var. Ancak kullanım farklılıkları olur. Bu durumda içme suyu değil de kullanım suyu olarak uygulamalar sözkonusu olur.

7-8 Senaryo çalışması yaptık. 20-25  yılın en düşük yağmuru yağsa bile suyumuz var

  Farklı senaryolar, yaklaşık 7-8 senaryo üzerinden planlarımızı yaptık. Melen tarafında Batı Karadeniz’de bir yağmur süreci var. Orada yağmur yağıyor.İstanbul’un yakın aylarda su sorunu yok. 2021 kışının da kurak geçmesi ciddi bir sorun olarak önümüzde duruyor. Barajların doluluk oranı yüzde 20’nin çok az üstünde. Yazın su kesintisi planlaması şu anda yok. İstanbul son 20-25  yılın  en az yağmurunu alsa  dahi bu  önümüzdeki aylarda hatta yazın bile bizi kurtarır.

HPA News

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.