Kuraklık

Dursun Yıldız 2014’de uyarmış: Sakarya’dan İstanbul’a su transferi sürekli çözüm olamaz. Stratejik su planı lazım !

30 Haziran 2014   Nilay Vardar -Bianet 

Bakanlığın kuraklığa çözüm olarak sunduğu B planı, yani Sakarya’dan İstanbul’a su taşınmasına uzmanlar tepkili. “Bu yazı kurtarsa da seneyi kurtarmaz” diyorlar.

İstanbul’da yağışların az olması nedeniyle aylardır baş gösteren meteorolojik kuraklık barajlardaki su doluluk oranının yüzde 23,87’e düşmesiyle hidrolojik kuraklığa dönmek üzere.

B planı Sakarya’dan

Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu, en başından beri yaz aylarında su sıkıntısı yaşanması ihtimaline karşı “A,B,C planımız var” diyordu.

İki gün önce B planını açıkladı. Buna göre, İSKİ Sakarya Nehri’nden Melen hattıyla İstanbul’a su taşımaya başladı. Su alma noktası, Karasu İlçesinin Tuzla Mahallesi’nde bulunuyor.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Başkanı Emine Girgin ve Su Politikaları Uzmanı ve eski Devlet Su İşleri (DSİ) Yöneticisi Dursun Yıldız, Sakarya’da getirilecek suyun sadece bu yazı kurtaracağını ancak kalıcı bir çözüm olmadığını belirttiler. 

Kaçak su kaybına karşı önlem alınması ve ekolojik çözümler üretilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Taşıma su havzaları bitiriyor

Emine Girgin, kuraklığa karşı su havzalarının korunması gerektiğini ancak 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi büyük projelerle su havzalarının yok edildiğini belirtti.

“Önce Melen’den su getirdiler. Ama yetmedi şimdi de Sakarya’ya yöneldiler. Başka havzalardan su taşımakla İstanbul’un su sorunu kalıca olarak çözülemez, en fazla bu yazı kurtarırlar. Üstelik bu taşıma su diğer havzaları da yok ediyor. Ayrıca İstanbul’u etkileyen meteorolojik kuraklık Melen ve Sakarya gibi bölgeleri de etkiliyor.

Terkos gölüne mega projeler

“Öncelikle İstanbul’un su havzalarının korunması gerek. Ancak kentin en önemli su havzası Terkos Gölü 3. havaalanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelerle yapılaşmaya açılarak yok edilecek. Bunun yanında Türkiye’de yüzde 30 gibi şebekelerde kaçak su var. Bunun düzeltilmesi için de bir çalışma yapılmıyor.”

Dursun Yıldız :Spekülasyon yapılmamalı

Dursun Yıldız, durumun daha da kötüleşmesini önlemek için Melen Barajı tamamlanana kadar “Tasarruflu  Acil Su Yönetimi Planı” uygulanması gerektiğini belirtti.

“DSİ Melen projesini 10 yıl önce planlayıp yapmasaydı İstanbul şimdi susuzdu. Bugün de uzun erimli ve sürdürülebilir plana ihtiyaç var. Bu günlerde Sakarya Nehrinden yapılan takviye acil çözüm olarak kullanılabilir. Ancak sürekli olmaz. 

“İstanbul bu yazı atlatsa bile önümüzdeki su yılında boş depolarla girecek. Önümüzdeki yılın kurak geçmesi durumunda su krizi çıkar. Ancak akılcı ve bilimsel çözümler aranmalı. Su sorunu spekülasyondan uzak ele alınmalı. Çözüm önerileri ise ekosistemi bozmayan sürdürülebilir öneriler olmalı.

Dursun Yıldız : Acil su planı şart

“İstanbul’a halen günde 2,5 milyon m3 su veriliyor. Bunun şebekede kaybının en aza indirilmesi çok önemli. Bugünkü durumun daha da kötüleşmesini önlemek için İstanbul’da Melen Barajı tamamlanana kadar ‘Tasarruflu  Acil Su Yönetimi Planı’ uygulanmalı.” (NV)

Nilay Vardar

Gazeteci. Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu. İstanbul Üniversitesi’nde Engellilik Araştırmaları Yüksek Lisansı yapıyor. 2011-2017 yılları arasında bianet’te muhabir/editör olarak çalıştı. Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

Nilay Vardarİstanbul – BİA Haber Merkezi30 Haziran 2014, Pazartesi 17:34

Kaynak: https://m.bianet.org/bianet/toplum/156848-istanbul-un-suyu-melen-yetmedi-istikamet-sakarya

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.