Su Yönetimi

Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu 6. Toplantısı ve Havza Yönetimi Merkez Kurulu (HYMK) 3. Toplantısı Gerçekleştirildi

18.11.2020

​20.03.2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/7 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile teşkil edilen “Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu”  6. Toplantısı ile 18.01.2019 tarihli ve 30659 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Havza Yönetimi Merkez Kurulu, Havza Yönetim Heyetleri ve İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurullarının Teşekkülü, Görevleri, Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ” ile teşkil edilen Havza Yönetimi Merkez Kurulu (HYMK) 3. Toplantısı ortak olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin başkanlığında 17 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Kurul Toplantısına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İLBANK A.Ş., Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Bakanlığımız teşkilatında yer alan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden üst düzey yetkililer tarafından katılım sağlandı.

Bahse konu toplantıda Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr. Yakup KARAASLAN tarafından Nehir Havza Yönetim Planları-Küçük Menderes Havzası sunumu ile 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen Havza Yönetim Heyetlerinden gelen talepler hususunda bir sunum gerçekleştirildi. Akabinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Yönetimi Dairesi Başkanı Sayın Taner KİMENÇE tarafından Sektörel Su Tahsis Planları-Küçük Menderes Havzası örneğini içeren bir sunum gerçekleştirildi. Toplantıda son olarak Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Dairesi Başkanı Sayın Maruf ARAS tarafından Taşkın Yönetim Planları-Küçük Menderes Havzası ile Kuraklık Yönetim Planları-Batı Akdeniz Havzası sunumları gerçekleştirildi.

Sunumların ardından kurul üyeleri tarafından gerçekleştirilen genel değerlendirmenin akabinde;

  • Küçük Menderes, Burdur ve Kuzey Ege Nehir Havza Yönetim Planları,
  • Gediz ve Küçük Menderes Havzaları için hazırlanan Sektörel Su Tahsis Planları,
  • 14 havza (Akarçay, Aras, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz, Burdur, Büyük Menderes, Ceyhan, Doğu Akdeniz, Gediz, Kızılırmak, Kuzey Ege, Küçük Menderes, Sakarya ve Susurluk) için hazırlanan Taşkın Yönetim Planları ile,
  • 13 havza (Antalya, Asi, Batı Akdeniz, Burdur, Büyük Menderes, Ceyhan, Doğu Akdeniz, Fırat-Dicle, Gediz, Kuzey Ege, Küçük Menderes, Seyhan ve Van Gölü Havzaları) için hazırlanan Kuraklık Yönetim Planları kurulların onayına sunulmuştur.

Kurul tarafından yapılan oylama neticesinde söz konusu planlar uygun görülerek uygulamaya geçilmesine karar verilmiştir.

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1235/Su-Yonetimi-Koordinasyon-Kurulu-6-Toplantisi-Ve-Havza-Yonetimi-Merkez-Kurulu-hymk-3-Toplantisi-Gerceklestirildi

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.