İklim Değişimi

Arktik’teki deniz buzulunda rekor küçülme

Çarşamba, Eylül 23, 2020

ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi tarafından yayınlanan verilere göre, Arktik’teki deniz sularının donmasıyla oluşan buzullar 2012’den bu yana ikinci kez rekor düzeyde küçüldü

Yaz aylarında önemli oranda eriyen Arktik buzul tabakasının 15 Eylül tarihi itibariyle 3 milyon 740 bin kilometrekareye kadar gerilediğini belirtilen National Snow and Ice Data Center (NSIDC)’ın açıklamasına göre, 2012 yılından bu yana ikinci kez en düşük buzul hacmi kaydedildi. Buzulların hacmine dair ilk ölçümler 1979 yılında yapılırken, bugüne dek ikinci kez bu denli düşük bir yüzölçümü not edilmiş oldu.

NSIDC Direktörü Mark Serreze, bu yıl Arktik’teki deniz buzullarının bu denli gerilemiş olmasına ek olarak Sibirya’daki aşırı sıcakları ve yoğun orman yangınlarına da dikkat çekti. Serreze, Arktik Okyanusu’nun mevsimlik buzullardan tümüyle arındığı bir geleceğin yakın olduğu uyarısında da bulundu.

Okyanus suları ısınıyor

Arktik’teki deniz buzulu tabakasının erimesinin küresel ısınmanın doğrudan bir sonucu olduğu genel kabul görüyor. Ancak bu erimenin okyanus suyu seviyesinin artışına herhangi bir etkisi yok. Zira bu buzullar zaten doğrudan Arktik Okyanusu’nun sularının donması ile oluşmuştu.

Buna karşın Arktik’teki erimenin okyanus sularının ısınmasına dolaylı etkisi var. Buzulların erimesiyle birlikte güneş ışınları buzullara çarpıp geri yansımak yerine doğrudan okyanus sularınca emiliyor. Bu da okyanus sularının ısınmasına neden oluyor.

Kaynak: ANF

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.