RAPORLAR

Mısır, Etiyopya’nın Mavi Nil üzerine yaptığı Afrika’nın en büyük barajı için BM’den müdahale istedi

euronews  •20/06/2020

Büyük Etiyopya Rönesans Barajı

Büyük Etiyopya Rönesans Barajı   –   ©  AFP

Mısır, Hedasi Barajı müzakerelerinin tıkanmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK) “adil bir çözüm bulunması” için müdahale edilmesini istedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, BMGK’den, Büyük Etiyopya Rönesans (Hedasi) Barajı konusunda adil ve dengeli bir çözüme ulaşılması maksadıyla müdahalede bulunulmasının istenildiği bildirildi.

Adis Ababa’nın herhangi bir anlaşma imkanına olumsuz etki edecek tek taraflı bir uygulamaya girişmemesi için de konseyin devreye girmesi talep edildi.

Bakanlık, başvuru kararının, Hedasi Barajı ile ilgili müzakerelerin sonuç getirmeyeceğinin anlaşılmasının ardından alındığını, bu durumun Etiyopya’nın olumsuz tavırları sonucunda ortaya çıktığını kaydetti.

Adis Ababa’nın, Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında 2015’te imzalanan ilkeler anlaşmasına aykırı olarak barajın doldurulmasında ısrar ettiği belirtilen açıklamada, anlaşmaya göre barajın dolum ve çalıştırılması işlemi için 3 ülke tarafından alınan kararlara bağlı kalınması gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Nil sularının Mısır halkı için bir varoluş sorunu olması nedeniyle BM Güvenlik Konseyinden bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmesinin istendiği ifade edildi.

Baraj gelecek ay doldurulmaya başlanacak

Etiyopya’nın, Nil Nehri’nin iki kolundan Mavi Nil’in yatağını değiştirerek Hedasi Barajı’nın inşasına başlamasıyla bölge ülkeleri arasında nehrin sularının kullanımı konusunda anlaşmazlık çıkmıştı.

Elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını hidroelektrik santrallerinden sağlayan Etiyopya, Afrika’nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı ile yetersiz olan enerji üretimini artırmayı amaçlıyor.

Barajın yüzde 73’ünü tamamlayan Etiyopya, ortak anlaşma olmasa da temmuzda barajda su tutmaya başlayacağını açıklamıştı.

Kategoriler:RAPORLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.