RAPORLAR

Akdeniz’de Yağışlar Azalacak.Kıbrıs’a Su Götüren Projenin Önemi Artıyor

18 06 2020

ABD’nin ünlü teknoloji merkezi  Massachusetts Institute of Technology ile Fas Politeknik Üniversitesinin ortak yürüttüğü bir  proje kapsamında   yapılıp  10 Haziran 2020 de   Journal of Climate, dergisinde yayınlanan bir araştırmada  bölgemizi ilgilendiren çok önemli sonuçlar yer alıyor. Yayınlanan çalışmada Akdeniz havzasında Kış ve yağışlı dönemde düşen yağışların yakın gelecekte %40 oranında azalacağı belirtildi. Birçok yağış modeli sonuçlarının biraraya getirilip değerlendirilmesiyle yapılan çalışma dünyanın  bazı coğrafyalarında yağışlarda artış öngörüldüğü halde  Akdeniz bölgesinde yağışların büyük oranda azalacağı  ortaya çıktı.

MIT’in web sayfasında yer alan çalışmada Akdeniz bölgesindeki yağış azalmasının coğrafik ve meteorolojik açıdan açıklaması da yapılmış.

Çalışma, MIT  mezunu uzman  Alexandre Tuel ve Fas Politeknik Üniversitesi Çevre ve İnşaat Mühendisliği bölümü profesörü  Elfatih Eltahir tarafından yapılmış. Uzman Tuel Akdeniz coğrafyasının çok özgün olduğunu belirtirken Prof. Eltahir de bu sadece bir projeksiyon değil halen yaşanan bir eğilim. Özellikle Doğu Akdeniz’de ve Kuzey Batı Akdeniz’de yağışların daha şimdiden azaldığını görüyoruz açıklamasını yaptı.

Akdeniz konusunda teknik ve hidropolitik çalışmaları bulunan  İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız yapılan  çalışmadan elde edilen sonuçları şöyle değerlendirdi.

“Kıbrıs’a boru ile su götürme projesinin çok stratejik bir proje olduğunu belirten Yıldız, bu konuda yaptığım tüm açıklamalarda bu projenin öneminin 10 yıl sonra çok daha iyi anlaşılacağının altını çiziyorum. Bu çalışma beni doğruluyor. Bölge hem hidrolojik hem de politik olarak çok kritik bir dönem yaşıyor. Bu durumdan ortaya çıkabilecek sonuçları öngörebilen ve buna göre hazırlık yapan ülkeler kazançlı çıkacak. Akdeniz’in geleceği  artık Orta Doğu’nun geleceğinden ayrılamaz. Orta Doğu Akdeniz olarak birlikte ele alınmalı. KKTC üzerinde yeniden uygulamaya konmak için hazırlanan uluslararası planlara da dikkat edilmeli “

Kategoriler:RAPORLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.