Enerji

Avrupa’nın En Büyüğü Çetin Barajı Enerji Üretimine Başladı

Elif Kurban

Elif Kurban 27 Mayıs 2020

SİİRT (Enerji Portalı) – Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün yaptığı açıklama ile Çetin Barajı ve HES’in üretime başladığını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Dicle Nehri üzerinde yapılan ve silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olan Çetin Barajı’nın enerji üretimine başladığını ifade etti. Pakdemirli, barajın ayrıca milli ekonomiye yıllık 500 milyon lira katkı sağlanacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin temelden 165 metre gövde yükseklikte inşa edildiğini belirtti ve şunları ekledi:

“Kendi kategorisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olan Çetin Barajı‘nın maksimum işletme kotunda, 615 milyon metreküp su depolanacak. 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir gölalanı oluşacak.”

Baraj 420 MW gücünde…

Bakan Pakdemirli, barajın üç büyük ve bir küçük olmak üzere 4 türbin ile toplamda 420 MW kurulu güce sahip olduğunu vurgulayarak şunu söyledi:

“Baraj ile yılda 1 milyar 175 milyon kWh enerji üretilecek ve milli ekonomiye yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlanacak.”

Pakdemirli, projede bir küçük ünite ve bir büyük ünitenin devreye girdiğini ve elektrik üretimine başladığını belirtip şöyle devam etti:

Yerli ve yenilenebilir enerjinin payının artırılması bakımından son derece önemli olan bu barajın tamamlanarak milli ekonomiye katkı verir duruma gelmesi, ülkemizdeki enerji kaynaklı dış ticaret açığına olumlu yönde etki yapacak.”https://www.enerjiportali.com/avrupanin-en-buyuk-hesi-siirtte-enerji-uretmeye-basliyor/embed/#?secret=4LOHx4Zh7Y

Kategoriler:Enerji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.