RAPORLAR

HPA Başkanı Yıldız : Bu program bölgesel ölçekte bir çekim merkezi yaratabilir

İzmir YTE “Uluslararası Su Kaynakları Eğitiminde” İddialı

25 Mayıs 2020

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yeni kurulan Uluslararası Su Kaynakları Bölümü 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için yüksek lisans programına öğrenci kaydına başladı . Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerdeki üniversite ve enstitülerde daha çok Yüksek lisans seviyesinde yapılacak olan  bu eğitim  son yıllarda artan  iklim değişikliği ve bazı bölgelerde artan gerilim nedeniyle daha da önemli hale geldi.

Daha önce ve halen benzer eğitim veren kurumların durumu  

Ülkemizde de benzer eğitim ilk olarak Hacettepe Üniversitesinde Prof.Dr. Ali İhsan Bağış tarafından Hidropolitik ve Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezinde hayata geçirilmişti. Bu Yüksek Lisans eğitim programı yaklaşık 8 yıl sürmüş birçok mezun vermiş ve daha sonra 2005 yılında Araştırma Merkezinin kapatılması ile sona ermiştir.

Ankara Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında kurulan Su Yönetimi Enstitüsü’nün misyonu enstitünün web sayfasında “ülkemiz su kaynaklarının yönetilmesinde su kullanım verimliliğine odaklanarak ilgili kurumlarla işbirliği yapmak; tarım, sanayi ve kentsel su yönetimi konularında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek; suyun etkin yönetimi için politikalar üretmek ve öncü rol oynamaktır.” seklinde yer almaktadır. Bu Enstitüde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında “Su Politikaları ve Güvenliği” yüksek lisansprogramına2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ise “Entegre Su Yönetimi”  yüksek lisans programına öğrenci kabul edilmiştir.

İYTE ‘deki Eğitim Çoklu Disiplinli ve Yenilikçi Bir Su Eğitimi Olacak

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün Uluslararası Su Kaynakları Bölümünde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenci kabulüne başlanmıştır.Eğitim programının dili ingilizce olan bölümden mezun olanlara Uluslararası Su Kaynakları Yüksek Lisans Derecesi verilecek

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Baba eğitime şimdiden yurtdışından başvurular olduğunu belirterek bu bölümün amacı, yenilikçi araştırmalar yürütmek, dünya çapında bir eğitim vermek ve alanla ilgili gerekli bilimsel çalışmaları yapmaktır dedi.

Yaptığı açıklamada insanoğlu aç kalabilir ama susuz kalamaz diyen Prof.Dr. BABA  devamla “Su bilimsel olarak araştırılması gereken en önemli konudur. Suyun davranışı gelişimi ,hareket mekanizması ve etkisinin ciddi anlamda incelenmesi gerekiyor. Açtığımız bölüme mühendislik fakültesi, mimarlık fakültesi, fen fakültesi hukuk fakültesi ve işletme fakültesi öğrencileri kabul edilecektir.Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Prof. Baba  bölümün ana çalışma alanları için aşağıdaki sıralamayı yaptı.

 • Su kaynaklarının sürdürülebilir gelişimi ve teknolojisi
 • Uluslararası su politikaları
 • Su kaynaklarının ekosistem ile ilişkisi
 • Su kimyası
 • Hidrolik mühendisliği
 • Hidrojeoloji 
 • Hidroloji
 • Su kaynakları yönetimi
 • Atıksu mühendisliği
 • Kıyı mühendisliği 
 • Sınır aşan sular
 • Su yasaları

SPD Hidropolitik Akademi Başkanı Yıldız:   Bu program bölgesel ölçekte bir çekim merkezi yaratabilir.

DSİ eski yöneticisi ve su politikaları uzmanı  SPD Hidropolitik Akademi Merkezi Başkanı  Dursun Yıldız bu gelişme ile ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulundu .

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün teknik ve bilimsel kapasitesi herkes tarafından kabul edilen bir husus. Bu üniversite’de Sn Prof.Dr. Alper BABA’nın ve ekibinin gayretleri ile açılan bu bölümdeki eğitim ve araştırmalar,  çoklu disiplinli-yenilikçi ve dünyayı izleyen bir anlayışla sürdürülecek. Sistem yaklaşımı esas alınacak. Bu çok vizyoner bir başlangıç

Türkiye’nin hatta bölgenin  konuyu böyle  geniş açıdan ele alan bir eğitim-araştırma programına  ihtiyacı var. Biz Hidropolitik Akademi olarak başından beri bu gelişmeyi destekliyoruz. Katkı ve desteğimizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin hidrojeopolitik konumu düşünüldüğünde bu program  Uluslararası Su Politikaları alanında bir çekim merkezi yaratabilir. Programın Doktora eğitimi ve UNESCO ilişkisi hedefleri de var. Böyle bir altyapı için başta bölüm başkanı Prof. Dr. Alper BABA olmak üzere katkı koyan herkesi kutluyorum. Başarılar diliyorum.

HPA News

Kategoriler:RAPORLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.