Sınıraşan Sular

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde “Uluslararası Su Kaynakları” Yüksek Lisans Programı başlıyor

25 05 2020

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yeni kurulan Uluslararası Su Kaynakları Bölümü 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için yüksek lisans programına öğrenci kaydına başladı . Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerdeki üniversite ve enstitülerde daha çok Yüksek lisans seviyesinde yapılan bu eğitimin önemi iklim değişikliği ve bazı bölgelerde artan gerilim nedeniyle artmaya başlamıştı.

Ülkemizde de benzer eğitim ilk olarak Hacettepe Üniversitesinde Prof.Dr. Ali İhsan Bağış tarafından Hidropolitik ve Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezinde hayata geçirilmişti. Bu Yüksek Lisans eğitim programı yaklaşık 8 yıl sürmüş birçok mezun vermiş ve daha sonra 2005 yılında Araştırma Merkezinin kapatılması ile sona ermiştir.

 Hidropolitik ve Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu Prof. Dr. Ali İhsan BAĞIŞ bir dönem sonra Merkez başkanlığını Prof Dr. Ersoy Akıncı’ya devretmiş ve 21 Ağustos 2004 tarihinde bir trafik kazası sonucu vefat etmiştir.

Ankara Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında kurulan Su Yönetimi Enstitüsü’nün misyonu enstitünün web sayfasında “ülkemiz su kaynaklarının yönetilmesinde su kullanım verimliliğine odaklanarak ilgili kurumlarla işbirliği yapmak; tarım, sanayi ve kentsel su yönetimi konularında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek; suyun etkin yönetimi için politikalar üretmek ve öncü rol oynamaktır.” seklinde yer almaktadır. Enstitüde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında “Su Politikaları ve Güvenliği” 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında “Entegre Su Yönetimi” tezli yüksek lisans programları öğrenci kabul etmektedir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün Uluslararası Su Kaynakları Bölümünde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenci kabulüne başlanmıştır.Eğitim programının dili ingilizce olan bölümle ilgili özet bilgiler aşağıda verilmiştir.

Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Alper Baba

Verilen Derece

Uluslararası Su Kaynakları Yüksek Lisans Derecesi

Kabul Gereklilikleri

Kabul için gereklikler Fen Bilimleri Enstitüsü Sayfasında belirtilmiştir. Fakat, Bölüm yeni gereklilikler ekleyebilir.

Derece Gereklilikleri

Yüksek lisans derecesi için tez yazılması zorunludur. Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün özel izni olmaksızın tüm lisansüstü öğrencilerinin sürekli kayıtları gereklidir.  Yüksek lisans derecesi için 21 kredilik ders alınması zorunludur.  Bölüm bazı dersleri zorunlu olarak belirleyebilir..

Araştırma Konuları

Uluslararası Su Kaynakları bölümü, Uluslararası Su Kaynakları alanında yüksek lisans derecesi vermektedir.  Bölümün amacı, yenilikçi araştırmalar yürütmek, dünya çapında bir eğitim vermek ve alanla ilgili gerekli bilimsel çalışmaları yapmaktır. Ana çalışma alanları aşağıdaki gibidir;

 • Su kaynaklarının sürdürülebilir gelişimi ve teknolojisi
 • Uluslararası su politikaları
 • Su kaynaklarının ekosistem ile ilişkisi
 • Su kimyası
 • Hidrolik mühendisliği
 • Hidrojeoloji 
 • Hidroloji
 • Su kaynakları yönetimi
 • Atıksu mühendisliği
 • Kıyı mühendisliği 
 • Sınır aşan sular
 • Su yasaları

Programla ilgili daha geniş bilgi için lütfen tıklayınız

https://iwr.iyte.edu.tr/

HPA News

SHARE THİS:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.