Dijital Su

SPD: Dijital Su için hazırlık yapılmalı

23 Mayıs 2020

Su Politikaları Derneği, COVID-19 küresel salgını sonrasında bir değişim yaşanacağı ve hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı öngörülerini de dikkate alarak bir çalışma yaptı. Yapılan bu çalışmada hızla dijitalleşen dünyada Su Hizmetleri Yönetiminde başlayan dijital teknoloji uygulamalarının durumu incelendi.Hazırlanan Dijital Su Dünyası başlıklı raporda dijital teknolojilerin su sektöründeki uygulamaları ele alınırken aynı zamanda Su’da değişimin neden önemli olduğu konusuna da vurgu yapıldı .

Raporda bu konuda yapılan açıklamanın başında aşağıdaki cümlelere yer verildi

“Yakın geleceğin dijital su veya akıllı su  uygulamaları daha çok Akıllı Şehir konsepti içinde yer alacak ve uygulamaya geçecektir. Bu nedenle bugünlerde çokça  yapılan  COVID-19 sonrası hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı açıklamaları önümüzdeki yıllarda DİJİTAL DÜNYAYA DOĞRU DEĞİŞİMİN HIZLANDIRILACAĞI’ nı ortaya koymaktadır. Ancak bu değişimin yönünün nereye doğru olacağı ve oluşacak değişimde insan haklarının ve toplum çıkarlarının ne kadar dikkate alınacağı ,insanın hep merkezde olması gereken yerinin yeni dünyada nerede konumlandırılacağı belirsizliğini korumaktadır. Bu kavramların yukarıda sayılan açılardan daha bilinir hale gelmesinin yolu, öncelikle bu değişimin farkında olunması, incelenmesi ve izlenmesidir. Buradan elde edilecek verilerin analizi bu değişimin ulusal, sosyal ve toplumsal çıkarlarımız açısından da ele alınmasını sağlayacaktır. Bu değerlendirme değişimin yönetimi konusunda bilgi ve fikir sahibi olarak sentez yapabilmemize olanak tanıyacaktır”

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız yaptığı açıklamada

“Bu raporda teknolojik gelişmeleri ve su hizmetleri yönetimi alanındaki yenilikçi uygulamaları araştırdık. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlardaki farkındalığı artırmaya çalışıyoruz.Her sektörün kendi alanında teknolojik okuryazarlık seviyesini geliştirmesi faydalı olacak. Çalışmalarımızı sanal ortamda gerçekleştireceğimiz çeşitli toplantı ve seminerlerle sürdüreceğiz.” dedi.

Su Politikaları Derneği’nin Su’da Değişimin Yönetimi Neden Önemli ? başlıklı açıklaması için lütfen tıklayınız

Kategoriler:Dijital Su, RAPORLAR

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.