Atıksu Arıtma

AB’de Arıtılmış Atık Su Kullanımı Artacak

 

AB’de  YENİDEN SU KULLANIM YÖNETMELİĞİ KABUL EDİLDİ

14.05.2020 tarihinde AVRUPA PARLAMENTOSU genel kurulu açılışında, AB de su kıtlığını önlemek için “YENİDEN SU KULLANIM YÖNETMELİĞİ” oylanmadan kabul edilmiştir.

Yeni yasa, geri kazanılmış kentsel atık suyun, insanları ve çevreyi koruyarak tarımsal amaçlarla güvenli bir şekilde kullanılması için minimum koşulları tanımlamaktadır. Yeni kurallar, su kütleleri ve yeraltı sularının kullanımını sınırlamak için arıtılmış atık suyun daha geniş bir şekilde yeniden kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. 2025 yılına kadar yıllık 1,1 milyar m3 suyun yeniden kullanılabileceği, altı yıllık süreçte bu miktarın 6,6 milyar m3 olacağı öngörülmektedir.
Bu şekilde Avrupa’daki atık su arıtma tesislerine gelen atık suyun %50 sinin kullanılabileceği, bu şekilde de yer altı suları ve rezervuarlardaki sulardan min % 5 tasarruf sağlanacağı beklenmektedir.
Komisyon’un Avrupa Su Kıtlığı ve Kuraklık Politikası Raporu’na göre , su kıtlığı birçok üye ülke için giderek daha büyük bir sorun olmaya devam etmektedir. Avrupa nüfusunun en az% 11’i ve topraklarının% 17’si su kıtlığından etkilenmiştir. Yaz aylarında, Akdeniz bölgesindeki nüfusun yarısından fazlası su stresinden etkilenmektedir.

Yönetmelik resmi gazetede yayınlandıktan 20 gün sonra geçerli olacak ve 3 yıl sonra yürürlüğe girecek

Kaynak: Avrupa Komisyonu

Kategoriler:Atıksu Arıtma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.