İklim Değişimi

“En sıcak yıl rekoru beş yıl içinde tekrar kırılacak”

WMO 2019’ın kayıtlardaki en sıcak ikinci yıl olduğunu teyit etti

11 Mart 2020

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) 2019 yılı Küresel İklim Durumu [1] raporunu yayınladı.
Örgütün geniş bir paydaş ağı ile birlikte hazırladığı rapor Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas tarafından 10 Mart 2020 tarihinde BM genel merkezinde düzenlenen bir basın toplantısında tanıtıldı.
Rapor ile 2019 yılı küresel ortalama sıcaklıkların, sanayi öncesi dönemin 1,1 °C üstünde olduğu ve El Niño etkisi ile 2016’da kırılan rekor seviyenin ardından kayıtlardaki en sıcak ikinci yıl olduğu teyit edildi.
Raporda 2015-2019 yıllarının kayıtlardaki en sıcak beş yıllık dönem, 2010-2019 yılları arasındaki dönemin de en sıcak 10 yıllık dönem olduğuna dikkat çekilirken, 1980’li yıllardan beri her on yıllık dönemin, bir önceki on yıllık döneme göre daha sıcak olduğunun da altı çizildi.
WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas basın toplantısında yaptığı konuşmada sera gazı seviyelerinin artmaya devam ettiği sürece, küresel ısınmanın da devam edeceğini, yeni yılllık artış rekorunun ise gelecek beş yıl içinde yaşanacağı öngörüsünü paylaştı.
Taalas geçen Ocak ayının da kayıtlara şimdiye kadarki en sıcak Ocak ayı olarak geçtiğine de dikkat çekti.

Çalışmada iklim değişikliği nedeni ile ana olarak deniz sularının termal genişlemesi etkisi ile ayrıca büyük buzulların erimesi ile deniz seviyelerinin yükseldiği tespiti de paylaşılıyor.
2019’da Avustralya, Hindistan, Japonya ve Avrupa’da gerçekleşen sıcak hava dalgalarının 1.462 ölüme yol açtığı hatırlatılan raporda, 2018’deki 17,2 milyon kişinin hidro meteorolojik olaylardan dolayı yerlerinden olurken, bu rakamın 2019’da 22 milyona ulaşacağı öngörüleri paylaşıldı.
Bununla birlikte sivrisineklerden bulaşan Dang Humması hastalığının yayıldığını ve bugün dünya nüfusunun yarısının bu hastalığa yakalanma riski altında olduğu, iklim değişikliğinin de etkisi ile gıda güvenliğinin giderek çok önemli bir sorun hale gelmekte olduğu uyarıları da paylaşılıyor.

[1] WMO Statement on the State of the Global Climate in 2019

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.