su güvenliği

Bakan Pakdemirli: 100 Adet Yeni Yeraltı Barajı İnşa Edilecek, Güneydoğu Gıda Üretim Üssü Olacak

 

22 07.2019

DSİ Genel Müdürlüğünde Yeraltı barajlarına dikkat çekmek ve faydalarını kamuoyu ile paylaşmak adına “Yeraltı Barajları Eylem Planı” lansman toplantısı düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin himayelerinde gerçekleştirilen Lansman Toplantısına TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Ak Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları M. Hadi Tunç, Akif Özkaldı, Mustafa Aksu, Fatih Metin, Milletvekilleri, Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve bağlı kurumların Genel Müdürleri, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ile Bakanlığımız personeli ile basın mensupları katıldılar.

Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında İlan Edilen Eylem Planlarının da dönemlerinde gerçekleştiğine dikkat çekti,, yeni hedefleri açıkladı;

111

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni “Gıda Üretim Üssü” Yapacağız

“Sulanmadık Arazi Bırakmamak, Şehirlerimizin İçme Suyu Problemine Köklü Çözüm, Asrın Projesi İle Yavru Vatana Cansuyu, Hidroelektrik Enerjide Dev Hamleler, Taşkın Koruma Tesisleri, Atık Su Arıtma Tesisleri, Toplulaştırmada Başarıyı Yakalamak, Afrika’ya Cansuyu, Cibuti Amboulı Dostluk Barajı, Fırat Kalkanı Harekâtı Kapsamında; Suriye’de Çobanbey El-Bab İçmesuyu İhalesi ve GAP’la, Güneydoğu Anadolu bölgesini “Gıda Üretim Üssü” yapmak da Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan hedefler arasında.

112

100 Adet Yeni Yeraltı Barajı İnşa Edilecek

Yer üstüne inşa edilen klasik barajlara oranla daha düşük maliyetle inşa edilebilen yeraltı barajlarının yapımına, ülkemizde 70’li yıllarda başlandığını ve şu ana kadar sadece 10 civarında yeraltı barajı yapıldığını hatırlattı Bakan Pakdemirli. Başlatılan eylem planı ile İzmir, Aydın, Mardin, Ankara, Konya, Çankırı, Malatya, Elazığ, Edirne, Tekirdağ, Bartın, Balıkesir başta olmak üzere birçok şehirde 100 adet yer altı barajı inşa edileceğini duyurdu.

Pakdemirli “100 proje ile yaklaşık 50 milyon m³ su depolanacak, bu suyun tamamı içme suyuna tahsis edilmesi halinde, 750 bin kişiye içme suyu sağlanabilecek, tamamı sulamaya tahsis edilmesi halinde ise, 80 bin dekar arazi sulanabilecek ve yıllık 60 Milyon Lira net zirai gelir artışı sağlanabilecektir” dedi.

Yeraltı Barajlarının Hem Maliyeti Düşük Hem De Yapım Süresi Kısa

Suyun, topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu alanlarda, çevre dostu yeraltı barajlarının yapımına başlanacağını belirten Pakdemirli, 11. Kalkınma Planına, yeraltı su havzaları ve barajlarının oluşturulmasına yönelik çalışmaların da eklendiğini söyledi. Yeraltı barajının ne demek olduğunu da; “suyun bulunduğu akiferin tabanına kadar, bir perde veya kil dolgu inşa edilerek, bu yapının gerisinde suyu depolayıp, ihtiyaç anında kullanmamızı sağlayan, kıyı bölgelerimizde, yeraltından suyun denize boşa akıp gitmesini ya da tatlı suyun tuzlanmasını önleyen mühendislik yapılardır” diye tanımladı. Bu yapıların hem maliyeti düşük hem de yapım sürelerinin oldukça kısa olduğunu da sözlerine ekledi.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç

Gıda güvenliğinin ana bakış noktası olduğunun altını çizen Prof.Dr Yunus Kılıç; “DSİ Genel Müdürlüğü bu anlayış çerçevesinde geliştirdiği projeler ile suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde planlanan yatırımları milletimizin hizmetine sunmaktadır.
Yerüstü barajları inşa eden bir kurum olarak bilenen DSİ, yeraltı barajlarına da gereken önemi vermek adına çalışmalar yapmıştır.  Bundan sonra da bu çalışmalar artarak devam edecektir.” dedi.

Tarımsal üretim kaynaklarını korumanın, artırmanın ve geliştirmenin yollarını aramalı ve buna göre yöntemler geliştirmeliyiz diyerek sözlerini sürdüren Kılıç tebrik teşekkür ve başarı dilekleri ile sözlerini sonlandırdı.

113

Lansman Toplantısında konuşma yapan Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın;

“DSİ Genel Müdürlüğü 1954 yılından bu yana; Tarım, Endüstri, Enerji ve Hizmet sektörlerinde, sürdürülebilir gıda güvenliğinin ve enerji arz güvenliğinin sağlanması maksadıyla;

-Vatandaşımızın en hızlı şekilde memba kalitesinde içme ve kullanma suyuna ulaşması için içme suyu tesisleri,

-İçme suyu havzalarını korumak ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde bırakmak adına evsel Atıksu arıtma tesisleri,

-Tarımsal sulamanın etkin ve verimli şekilde yaygınlaştırılması için sulama tesisleri,

– Topraklarımızın korunması, ekonomik tarım yapılması ve verim artışı için toplulaştırma tesisleri

-Ülkemizin doğal gaz ve petrolde dışa bağımlılığını azaltmak için yerli, milli,  yenilenebilir ve çevreci enerji kaynağımız olan hidroelektrik santralleri,

-Arazilerin ve yerleşimlerin taşkınlardan en az etkilenmesi için taşkın tesisleri inşa ediyoruz.” dedi.

Aydın konuşmasını ; “Su, hayatımızı idame ettirmek için vazgeçilmez bir nimettir. İnsan vücudu yiyecek olmadan haftalarca dayanabilir. Fakat su olmadan sayılı günler hayatta kalınabilir. Su sürdürülebilir kalkınmanın temel taşıdır.

Küresel iklim değişikliğinin yaşandığı dünyada, Ülkemiz yarı kurak iklim kuşağında yer alan ve kullanılabilir su miktarı açısından bakıldığında su stresi altında olan bir ülkedir. Bu tablo su kaynaklarımızın rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde yatırımlar planlayıp, Sayın Bakanımızın talimatlarıyla yeraltı barajları yapımına öncelik vereceğiz.” diyerek sürdürdü.

Konuşmasına yeraltı barajları ile ilgili bilgiler vererek devam eden Genel Müdür Aydın;  “Bu güne kadar 839 baraj, 599 gölet ve bent inşa eden DSİ, Kamuoyunda daha çok yerüstü barajları inşa eden bir kurum olarak bilinmektedir. Bu eylem planı ile yeraltı sularının miktarını arttırmak veya akifer içinde belirli bir bölgede depolamak amacıyla yeraltı barajları inşa edeceğiz.

Yeraltı barajları; yüzey sularının buharlaşma ve kamulaştırma maliyetinin asgaride tutularak yeraltı suyunu beslemesi, bu sayede yeraltı suyunun rezerv ve kalite açısından korunması ve özellikle temiz içme suyu sağlanması maksadıyla yapılan Mühendislik yapılarıdır.

Topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu vadi alüvyonlarındaki küçük boyutlu yeraltı barajları çoğunlukla kırsal bölgelerdeki küçük yerleşimlerin içme-kullanma suyu ihtiyacını, büyük boyutlu olanlar ise daha kalabalık yerleşimlerin ve daha geniş arazilerin sulama suyu ihtiyacını karşılamada kullanılacaktır.

Özellikle sahil akiferlerinde, tuzlu deniz suyunun girişini önleyerek tatlı yeraltı suyunu tuzlanmadan akiferde depolamak yada denize boşalımını önlemek maksadıyla teknik ve ekonomik analizler sonucunda yeraltı barajları inşa edilebilmektedir.

Orta Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde yeraltı barajlarının yapımı su ihtiyacının karşılanmasında ve kuraklıkla mücadelede çözümlerden biri olabilir.

İzmir, Ankara, Konya, Elazığ, Edirne ve Kastamonu başta olmak üzere birçok bölgemizde yeraltı barajı inşa edeceğiz. Bu barajları inşa ederek hem yatırımdan hem de işletmeden büyük ölçüde tasarruf sağlamayı planlıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Dr. Bekir Pakdemirli ve beraberindeki heyet “DSİ Mühendislik Yapıları” sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın sergilenen eserler hakkında bilgiler verdi.

Kaynak: DSİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.