İçme suyu

SPD Uzmanları Melen Barajı ve HES’deki Alternatif Çözümleri Konuştu

2

23 01 2020

İstanbul’un su ihtiyacını 2071 yılına kadar karşılamak için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından  2011 yılında yapımına başlanan ve 2016’da tamamlanması  beklenen Melen Barajı ve HES’’in baraj gövdesinde  temel zeminindeki farklı oturmalardan dolayı çatlakların oluştuğu açıklanmıştı.

3

Konu ile ilgili başlayan  tartışmaların ardından yakın zaman önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ilgili bakan ve bürokratlara problemin giderilmesi ve bu konuda deneyimli olan isimlerden yardım alınması talimatını vermişti. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) bağlı olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı Melen’deki çatlaklar için çözüm arayışına girmişti.

4

Konunun İstanbul’un su güvenliği konusunda büyük önem taşıdığını değerlendiren Su Politikaları Derneği bu konuda  çözüm alternatiflerinin ele alınacağı bir teknik değerlendirme toplantısı düzenledi. 23 Ocak 2019 tarihinde Dernek merkezinde düzenlenen toplantıda,Su Politikaları Derneği’nin uzmanları Melen Barajı gövdesinde  oluşan çatlakların muhtemel nedenlerini  ve alınacak önlemlerin neler olabileceğini ele alarak teknik değerlendirmeler yaptılar.

5

Toplantıya SU YAPI Mühendislik Müşavirlik Firması eski Genel Müd. Yrd İnş Yük Müh Yusuf Başlamışlı ,DSİ Etüd ve Plan Dairesi eski Başkan Yrd. Cuma Çakmak ve DSİ Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi ve İçme Suları ve Kanalizasyon Dairesi eski Başkan Yardımcısı Dursun Yıldız katıldı.

6

Toplantıda önce Dünyada zayıf temeller nedeniyle ortaya çıkan beton ve SSB Barajlardaki stabilite sorunları ele alındı. Daha sonra Melen Barajındaki sorunlar alternatif çözümler üretmek için incelendi.

7

Çeşitli çözüm alternatifleri üzerinde düşüncelerini ileten uzmanlar, bu konuda araştırmalarında devam ederek tekrar toplanma kararı aldı.

Bir sonraki teknik değerlendirme toplantısında uzmanlar  daha detaylı verilerle  çözüm alternatifleri üzerindeki çalışmalarına devam edecekler

1

HPA News

Kategoriler:İçme suyu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.