Su Yönetimi

İBB Başkanı İmamoğlu İSKİ Su Sempozyumunda Konuştu:  “Deprem sonrası su temini ve sanitasyon çok önemli, İkinci felaket buradan gelebilir .Hazırlıklı olmak zorundayız “

55

8 Ocak 2020

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından düzenlenen İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumunun açılışında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iklim değişikliği tehlikesinin yanısıra Deprem ve su temini-sanitasyon hizmetlerinin önemine  dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“İklim değişikliğinin muhtemel etkileriyle ilgili yapılan ‘iyimser’ çalışmalardan birinde, 2050’ye kadar dünyadaki 520 büyük şehrin yüzde 77’sinde ‘iklim koşullarında çarpıcı değişimlerin’ yaşanacağı öngörülüyor. Bu iyimser çalışma, çok önemli bir şey daha söylüyor: İklim değişikliği nedeniyle, 520 büyük şehrin en az yüzde 20’sinde, bugün dünya üzerinde herhangi bir yerde örneği olmayan iklim koşullarıyla hayatını devam ettireceği yönünde de bir öngörü var. İklim değişikliğinin yol açmakta olduğu sorunların başında, özellikle tatlı su kaynaklarının yok olması ve kapasitelerinin oldukça azalmasıyla ilgili tehdit geliyor. Su kaynaklarının korumak, geliştirmek amacıyla etkili bir ‘su yönetim sistemi’ kurup, işletemeyen ülkelerin gelecekleri büyük bir tehdit altındadır.”

– “7’yi aşan depremler su ve kanalizasyon şebeklerine ciddi hasarlar verebilir”

Kanal İstanbul Projesi’ne yönelik eleştirilerde bulunan İmamoğlu, projenin tatlı su kaynaklarını olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Depremden sonra su sıkıntısı ikinci felaket getirebilir

İstanbul için kuraklık kadar önemli bir diğer risk konusunun deprem olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Depremlerden ardından ortaya çıkan en temel ve en hayati ihtiyaçlardan biri içme ve kullanma suyu temini ile kanalizasyon ve çevre sağlığı hizmetleri; bunlar çok önemli konular. Acil su ihtiyacı aynı zamanda deprem sonrası çıkacağı kesin olan yangınların söndürülmesi için de gereklidir. Deprem sonrasında, su ve sanitasyon hizmetlerinin verilememesinin salgın hastalıkların yayılması gibi ikinci bir felakete neden olacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle deprem öncesi, deprem esnasında ve depremden sonra yapılması gerekenlerle ilgili olarak, İSKİ olarak, İBB olarak hazırlıklı olmak zorundayız. Tecrübeler depremlerin su ve kanalizasyon altyapısında çok sayıda ve büyük hasarlar yarattığını da ortaya koymuştur. Pek çok çalışma, büyüklüğü 7,0’yi aşan depremlerde, İstanbul’un özellikle Avrupa Yakası’ndaki ilçelerinde su ve kanalizasyon şebekelerine ciddi hasarlar verebileceği konusunda öngörüler var.”

Su Politikaları Derneği 2 ay önce bu konuda “  Deprem ve Su Raporu “ hazırlayarak İBB ye ve ilgili kurumlara sunmuştu.

SPD Başkanı Dursun Yıldız 2-3 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Deprem Çalıştayında bu konuda bir sunum yapmıştı.

890

Sunum unda “Deprem sonrasında su ve sanitasyon hizmetlerinin verilememesi salgın hastalıkların yayılması gibi ikinci bir felakete neden olabilmektedir.Bu nedenle Su ve Çevre sağlığı hizmetleri konusunda deprem öncesi deprem esnasında ve depremden sonra yapılması gerekenlerle ilgili fiziksel altyapı ve toplumsal bilgi ve bilinç olarak hazırlıklı olunması önem taşır diyen  Dursun Yıldız  sunumunda İstanbul’da depremde oluşacak su ve kanalizasyon altyapısı hasarları ve deprem sonrası barınma ,su ve çevre sağlığı hizmetleri , alınabilecek ve alınan önlemler ,dünyadan elde edilen deneyimler gibi konularda açıklamalar yapmıştı.

HPA News

SPD’nin  Deprem ve Su Raporu için lütfen tıklayınız

DEPREM VE SU RAPORU -Su Politikaları Derneği

66

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.