Su Yönetimi

Barajlarda doluluk oranı arttı

Geçen yıla göre yaklaşık yüzde 19 oranında artan yağışlar nedeniyle Türkiye’nin üç büyük barajında doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 40 arttı.

Enerji Günlüğü – Geçen yıla göre yaklaşık yüzde 19 oranında artan yağışlar nedeniyle Türkiye’nin üç büyük barajında doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 40 arttı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl 1 Ekim 2018 – 03 Eylül 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde kümülatif yağışlar ortalamasında uzun yıllar ortalamalarına göre %19,4, 2018 yılına göre ise % 18,8 oranında artış meydana geldiğini ve üç büyük barajda doluluk oranının geçen yıla göre yüzde 40 arttığını açıkladı.

Bakanlık, Ülkemizin en büyük barajlarından olan Atatürk Barajı’nda geçen yıl % 21 olan doluluk oranının bu yıl İtibariyle % 53,8 seviyesine, Karakaya Barajı’nda % 25,5 seviyesinde olan doluluğun % 69 seviyesine, Keban Barajı’nda geçen yıl % 50 seviyesinde olan doluluğun da bu yıl % 79 seviyesine çıktığını kaydetti. Bununla birlikte, İşletmede olan 246 adet sulama maksatlı barajda doluluk oranının %55,3, yine işletmede olan 122 adet enerji maksatlı barajda ise doluluk oranının % 59,7 olduğunu belirtti.

4 BÜYÜKŞEHİRDE İÇME SUYU BARAJLARINDA DOLULUK YÜZDE 4,5 ARTTI 

Enerji ve tarım için önemli su kaynakları kadar içme suyu kaynaklarındaki doluluk oranlarında da ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Bakanlık, bu yıl 4 Büyükşehire ait içme suyu barajlarında geçen seneye göre % 4,5 oranında daha fazla su bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: Barajlarda doluluk oranı arttı

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.