Su Yönetimi

Veri paylaşımındaki sorunlar sağlıklı çalışmalar yapılmasını engelliyor

Ülkemizde uzun dönemdir veri paylaşımındaki sorunların  sağlıklı çalışmalar yapılmasını engellediği biliniyordu. Bunun son örneği SUEN tarafından yayınlanan  “Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdareleri ile Mukayeseli Değerlendirme Çalışması” başlıklı raporda ortaya çıktı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) tarafından hazırlanan “Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdareleri ile Mukayeseli Değerlendirme Çalışması” başlıklı raporda da veri erişimi ve araştırma kısıtları konusuna değinildi.Raporda 30 Büyükşehir belediyesindeki su kayıp ve kaçaklarının durumu araştırılmış.

Raporda (2017: 30) Bakanlığın bu çalışmasına 4 idarenin herhangi bir veri paylaşmadığı, 11 idarenin de yeterli oranda yanıt vermediği için çalışma kapsamına dâhil edilmediği ifade edilmiştir. Bu nedenle çalışma, 15 idarenin katılımı ile gerçekleştirilmek durumunda kalınmıştır.

Büyükşehir Belediyelerimizdeki içme ve kullanma suyunun kayıp ve kaçak oranlarının belirlenmesi ve suyun  daha verimli kullanılması için  çok önemli olan bu çalışma büyükşehir belediyelerinin yarısı veri göndermediği için sadece 15 belediyenin verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Sağlıklı,sürekli verilerin olmaması ve varolan verilerin ise kamu kurumları tarafından kullanıma açılmaması teknik ve ekonomik açıdan birçok sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Ülkemizde halen  devem eden birçok Havza Koruma Planı, Havza Su Yönetim Planı ve Havza Sektörel Su Tahsisi Planları gibi planların hazırlanmasında sağlıklı ve sürekli verilere ulaşılmada büyük zorluklar yaşanmaktadır. Bu durum hem yapılan çalışmaların güvenilirliğini etkilemekte hem de bu çalışmaları baza alarak yapılacak olan çalışmalarda büyük teknik hata ve ekonomik kayıp riskleri ortaya çıkartmaktadır.

Konu TBMM’de bekleyen Su Yasası Tasarısında Bilgi Bankasının kurulması ve kullanıma açılması şeklinde ele alınmış olmasına rağmen yürürlük kazanmadığı için sorunlar sürmektedir.

HPA News

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.