Taşkınlar

SPD Başkanı Yıldız :Karadeniz’de Nehir Yatağındaki Yapılaşma Tedbiri Zorlaştırıyor .Risk Taşıyan Binalar Kaldırılmalı

28 Haziran 2019

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız Trabzon Araklı ilçesinde yaşanan taşkın ile ilgili teknik açıklamalar yaptı. Dursun Yıldız açıklamasında “ Trabzon’un Araklı ilçesi Yeşilyurt ve Çamlıktepe mahallelerinde, 18 Haziran’da şiddetli yağış sonrası meydana gelen taşkın hem bölge sakinlerinin hem de taşkının zararlarının artmasını  önlemek için çalışan DSİ görevlilerinin yaşamlarını kaybetmesine neden oldu.Bölgede yaşanan bu felakette yaşamlarını kaybedenlere Allah’tan  rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

1

Yıldız devamla “ Yaşanan taşkın sonrasında yaptığımız incelemeyi bir ön rapor olarak yayınladık.

Öncelikle ;bölgede sürekli olarak can ve mal kaybına neden olan ve gelecekte de yaşanması kuvvetle muhtemel olan bu taşkınların nedenleri ve alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmelerin  her türlü spekülasyondan uzak objektif olarak yapılması gerektiğini düşünüyoruz.Bu nedenle derneğimizin bazı tespitlerini ve değerlendirmelerini  “Araklı Taşkını Teknik İnceleme  Ön Raporu”  olarak  ilgili kişi kurum ve kesimlerin dikkatine sunmak istedik.

2

Taşkının yaşandığı Trabzon ,Araklı ilçesindeki  Karadere’nin  üst havzasına çok kısa sürede ve çok şiddetli yağış düşmüştür.

Yaptığımız incelemelere göre   eğimin çok dik  olduğu bu bölgeye düşen şiddetli yağış hızla akışa geçerek 2-3 m derinliğe ulaşmıştır. Dik eğimli bir bölge olması nedeniyle oluşan suyun  yüksek sürükleme gücü  kaya ve diğer malzemeleri taşıyıp bu bölgede yer alan Yeşilyurt ve Çamlıktepe mahallelerinde büyük hasar ve can kaybı yaratmıştır.

3

Taşkın bölgesinde DSİ’nin taşkın koruma inşaatı   2016 yılında tamamlanmış. Bu proje yapılmamış olsaydı can ve mal kaybı çok daha fazla olurdu.  Hasar olan bölgede bu kapsamında tamamlanan tek taraflı taşkın koruma duvarı mevcuttur.

Ancak bu teknik koruma önlemleri yetmiyor. Nehir yatağındaki yapılaşma ve bölgedeki heyelan riski, bölgede taşkın risk yönetimini çok zorlaştırıyor.Öncelikle nehir yataklarındaki yapıların ele alınması gerekli. Bu nedenle bölgede  koordineli ve radikal tedbirlere ihtiyaç var.

4

Bu konuları ön raporumuzda ele aldık ve özetle açıkladık. Ön Rapora www.hidropolitikakademi.org web sayfamızdan ulaşılabilir

 

Kategoriler:Taşkınlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.