RAPORLAR

Orta Doğu’da Barış İçin İklim Değişikliği ve Hidro Diplomasi Uluslararası Konferansı Tamamlandı

Orta Doğu’da Barış İçin İklim Değişikliği ve Hidro Diplomasi Uluslararası Konferansı Tamamlandı

 

11 Aralık 2018

Paris- MEDURABLE VE SENAT tarafından 10 Aralık 2018 tarihinde Paris’te  The Luxemburg Palace ‘da gerçekleştirilen etkinlikta Fransız Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu  Başkanı, Senatörler,Mısır, Filistin,Irak Su Bakanları, Fransız Su Akademisi Başkanı,UNECE temsilcisi,Dünya Su Konseyi (WWC) Başkanı,Paris ve Teksas Üniversitelerinden Bilim insanları , Türkiye SPD Hidropolitik Akademi Başkanı ve çeşitli araştırma ve strateji enstitülerinin uzmanları konuşmalar ve sunumlar yaptılar.

9000

Fransa Parlamentosu’nu oluşturan üst kanat  Senatonun toplandığı  Palais du Luxembourg da gerçekleştirilen etkinliğe 110  dinleyici katıldı.

Toplantıya Türkiye’den davet edilen Tarım ve Orman Bakanı Sn Dr. Bekir Pakdemirli ve İstanbul MEF Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr Ayşegül Kibaroğlu son anda oluşan mazeretleri nedeniyle katılamadılar. Etkinliği Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinden Birinci Müsteşar Özgür Çınar ve 2 diplomat izledi.

Etkinlikte, sınıraşan su havzalarında bugüne kadar oluşan deneyimler,iklim değişikliğinin sınıraşan su havzalarında su güvenliği üzerindeki etkileri,İklim değişikliğinin Irakta oluşturduğu güvenlik riskleri,Mezopotamya’da su kaynaklarının geliştirilmesi ve sonuçları,Sınıraşan Su Havzalarında Su,Enerji,Gıda bağlantısının teknik ve ekonomik gelişme üzerine etkileri,Mezopotamya’da Sınıraşan Su havzalarının yönetimi için uluslararası işbirliği çerçeveleri,Ortadoğu’daki belirsizliklerin su ve gıda güvenliğine etkileri ve işbirliği alanları,BM’nin 1997 New York  ve Helsinki sözleşmelerinin farklılıkları ve ülkelere  yaygınlaşmaları  gibi konularda sunumlar yapıldı.

901

Mısır su kaynakları ve sulama bakanı ve Lübnan su ve enerji bakanı

787

HPA Başkanı Dursun Yıldız

Konferansta Türkiye Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız da “ Su Sorunlarının karşılıklı somut  işbirliği anlayışı üzerinden çözümü ve Ortadoğu’da Gıda Güvencesinin sağlanması “ konusunda bir sunum yaptı.

Sunumunda Dicle ve Fırat havzasında yaklaşık 50 adet barajın işletmede olduğunu belirten Yıldız bu durumun yanısıra , iklim değişikliği ve bölgede artan belirsizlikler bölgenin hidropolitik dinamiklerini değiştirmiştir dedi.Bölgede politik gelişmelerin  ve iklim değişikliğinin su kaynaklarının güvenlikleştirilmesine neden olacağını belirten Yıldız bundan önce bölge ülkelerinin Gıda güvenliğini sağlamak üzere yeni bir konsept geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Özgür Çınar

Öğleden sonraki oturumda Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Özgür Çınar da bir konuşma yaparak programın konsept notunda yer alan “Türkiye Kürdüstanı” gibi  tanımları kabul etmediklerini belirtip  Türkiye’nin    görüşlerini dile getirdi.

9

1 gün süren etkinlikte Konferansı izleyenler soru,görüş ve önerileri ile konferansta ele alınan konulara aktif olarak katkı koydular.

Konferansın sonunda  Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon , Senato Dışişleri Komisyonu Başkanı Christian Cambon,  konferansı düzenleyen MEDURABLE ve MENB Başkanı Dr. Fadi Comair ve Fransız Senatör Oliver Cadic  kapanış konuşması yaptılar.

 

Konferansın programı için lütfen tıklayınız

Program and concept note nov 6

Dursun Yıldız’ın sunumu için lütfen tıklayınız

DURSUN YILDIZ WATER CONFLICT IN THE MIDDLE EAST EA

 

 

 

 

Kategoriler:RAPORLAR, Su Diplomasisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Toprak Su Enerji

Toplum için, Bilgi ile

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

thechangingpalette

where the arts meet and are forever changing

Images by T.Dashfield Photography

The camera gave me an incredible freedom. It gave me the ability to parade through the world and look at people and things very, very closely. Carrie Mae Weems

%d blogcu bunu beğendi: