Su Yönetimi

Su Politikaları Derneği  Dünya Su Konseyi’nin  Genel Kuruluna katıldı .Konseyin Yeni Yönetimi Seçildi

3 Aralık 2018

Dünya Su Konseyi (WWC)’nin 8. Genel Kurul Toplantısı 30 Kasım -1 Aralık 2018 tarihinde  Fransa’nın Marsilya Kentinde yapıldı. WWC üyesi olan Su Politikaları Derneği’nin (SPD) Başkanı Dursun Yıldız ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Başkanı Molla Gürani Koç da Genel Kurul’a katıldı.

Genel Kurul’un ilk gününde  konseyin yeni tüzüğü üzerinde görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde konseye üyeliğe kabul kriterleri ve konseyde sivil toplum kuruluşlarının yeterince temsil edilmediği üzerine çok sert tartışmalar yaşandı.

Water Man Rajendra Singh  konuşurken

Aynı gün Hindistan delegasyonundan, su aktivisti ve Uluslararası Su Ödülü sahibi Rajendra Singh (Water Man of India) yaptığı konuşmada WWC’ye üyelik müracaatlarının kabulünde, yönetiminin belirlenmesinde ve uygulamalarında şeffaflığın azaldığını ve bazı kuşkuların oluştuğunu söyledi.

Söz alan diğer bazı delegeler ise “burada Fransa’nın büyük ticari firmaları var iken Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yeterince temsil edilmiyor, Konsey’de büyük ticari şirketlerin etkisi artıyor, şeffaflık azalıyor” eleştirilerini yaptılar.

Daha sonra yapılan oylamada yeni tüzük kabul edildi. Öğleden sonraki oturumda WWC’nin Çalışma Gruplarının hazırladığı raporların özetleri ve Brezilyada yapılan Dünya Su Forumu ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Yönetim Kurulu seçimlerine geçilmeden önce verilen arada Konsey Genel Kurulundaki bazı delegeler  Konsey’in yönetim kuruluna Fransa, Brezilya, Çin, Güney Kore, Azerbaycan ve Türkiye’nin ortaklaşa oluşturdukları isimlerden oluşan 35 üyenin seçileceğini, Hindistan, Japonya ve Afrika ülkelerinin ise yönetimde yer almayacağını bunun da konsey çalışmalarını zayıflatacağını ifade ettiler.

Yapılan Seçimler sonrasında Konseyin yeni yönetim kurulunda Fransa’nın dışında Avrupa Birliği’nden sadece Portekizli kuruluş yer alırken Afrika’dan  Fas’lı  üyeler yer aldı. Konseyin seçilen yeni yönetiminde  Dünya Su Konseyinde en fazla üyeye sahip olan Hindistan’a ve Afrika Su Bakanları Konseyi’ne (AMCOW) yer verilmediği görüldü.

Konsey yönetiminde devlet kurumlarına ayrılan bölümde Türkiye’den yer alan aday seçilemedi. Daha önce DSİ Genel Müdürü’nün yer aldığı bu bölüme bu kez Eski Su Yönetimi Genel Müdürü ve halen ASKİ Genel Müdürlüğü’nü yapan Prof. Dr. Cumali Kınacı aday olmuştu.

Su Politikaları Derneği ise  19 adayın yer aldığı listede ve 10 üyenin yönetime seçildiği 5. Grupta 71 oy alarak 12.  sırada yer aldı. Uluslararası platformlarda ilk kez bir kuruluşun yönetim kuruluna aday olan Su Politikaları Derneği konsey yönetimi için aday olan 10 üyeden daha fazla oy aldı ve konsey üyeleriyle ikili ilişkilerini geliştirdi.

Türkiye’den SPD’nin de aday olduğu 5. Grupta  Ortak aday olarak destek gören “Türkiye Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği” seçildi.

WWC’nin önceki dönem başkanı ve şimdiki onursal başkanı Prof. Dr . Beneditto Braga SPD Başkanı Dursun Yıldız’a Orta Asya’daki sınır aşan sular konusunda SPD ‘nin çalışmalarını ve önerilerini konuşmak istediğini belirtti.

Genel Kurulu ikinci gününde yönetim kurulu içinden WWC Büro Kurulu seçildi ve yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı.

Türkiye’den üç  kişinin yönetimde yer aldığı Dünya Su Konseyi’nin yeni Başkanı olarak  Luic Fauchon seçildi

Dünya Su Konseyi yeni yönetim kuruluna aday olan ve  seçilen üyelerin listesi  için lütfen tıklayınız

WWC Seçim Sonuçları

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.