Uncategorized

Yatırımların Finansmanı ve Ekonomimizin Geleceği Konferansı Yapıldı

Su Politikaları Derneği tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Konferanslarından “Yatırımların Finansmanı ve Ekonomimizin Geleceği Konferansı” yapıldı. 17 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da Dernek Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Su,Enerji,Tarım yatırımlarının finansmanı ve bankaların bu yatırımları kredilendirme sistemleri ele alındı.

Denizbank Ankara Bölge Müdürü(E) Halis Erkek tarafından verilen konferansa Denizbank eski Şube Müdürlerinden Bülent Ersoy da açıklamalarıyla katkıda bulundu.

Yatırım ortamı açısından ekonomimizin mevcut durumunun genel olarak ele alındığı ve bu durumun   su,enerji ve gıda yatırımlarına etkilerinin de tartışıldığı toplantıda bankalarımızın kredi verme sistemleri üzerinde de duruldu.

Halis Erkek  yuvarlak masa konferansında, ekonomimizin sıcak para girişi bağımlısı durumunda olduğunu ve bunun son dönemde zorlaşması nedeniyle sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti. Çok uzun dönemdir bankalarımızın yatırımları kredilendirme sisteminde yatırımın verimliliğinden daha fazla teminatın yeterliliğine bakıldığını ve bunun da verimli yatırımların uygulamaya geçmesine engel olduğunu ifade etti.

Türkiye’de tasarruf mevduatının ortalama vadesi ortalama 35 gün  iken kredilerin ortalama vadesi yaklaşık 2 yıl diyen Halis  Erkek  bu durumda 1 ay vadeli toplanılan paralarla 2 yıl vadeli krediler veriliyor. Bu da  kredilendirme sisteminde önemli açıklar yaratıyor dedi.

2 yıldır yaklaşık 300 milyar $ lık  kredi borcunun  yapılandırıldığını belirten Erkek,yapılandırmada kredi faizlerinin %15’den %35’e çıktığına vurgu yaptı.2017 yılında Kredi Garanti Fonu desteğiyle şirketlere 300 milyar TL’lik kredi desteği sağlandığını belirten Erkek kredilendirme  için önemli bir noktanın altını çizdi:

“Şirketlerin gelirlerinin cinsi neyse borçlanmalarının cinsi de o olmalı“diyen Erkek yoksa ödemede kur riski alırsınız. Kurun hızlı değiştiği dönemde  büyük problemler yaşarsınız açıklamasını yaptı.

Örneğin Türkiye’de elektrik Enerjisi üretim tesisleri üzerinde 56 milyar $’lık bir döviz kredi yükü  olduğu söyleniyor ,bu durumda bu kredilerin geri ödenmesinin aksamaması şirket gelirlerinin de döviz kuruna bağlı sürmesi ile ilişkili   diyen Erkek son 12 yılda inşaat sektöründeki para hacminin 550 Milyar $ olarak tahmin edildiğini belirtti.

İçeride kazandığımızdan daha fazla harcıyoruz ,Haziran 2018 itibariyle bireysel kredi kullanım hacmi 395 milyar TL oldu ,dış borç toplamımız ise 470 milyar $’a ulaştı açıklamasını yapan Halis Erkek  bu gelişmeler içeride tasarruf eğilimimizi arttırmamızı gerekli kılıyor dedi.

Bankalarımızın gelir gider tabloları ve bilanço hesapları konularında da genel açıklamalar yapan Halis Erkek, yatırımların kredilendirilmesinde uluslararası standart kuralların bulunmadığını bu durumun ülkeden ülkeye değişiklikler gösterebileceğini de belirtti.

Yuvarlak Masa Konferansına katılan Denizbank eski şube müdürlerinden uzman Bülent Ersoy da KÖİ projelerinde ve diğer hazine garantilerine ilişkin olarak merkezi yönetim bütçesinde konulan ödenekler ( 2017-2021 ) ile Kredi Garanti Fonu’nun işleyişi  konularında açıklamalarda bulundu.

Yuvarlak Masa toplantısı katılımcılarının da soru ,görüş ve önerilerini açıklamalarıyla interaktif bir ortamda geçen toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantının sonunda SPD Başkanı Dursun Yıldız Halis Erkek’e bir Teşekkür Plaketi takdim etti.

HPA News.

Kategoriler:Uncategorized

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.