Çevre Güvenliği

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI ÖZKALDI “BARAJLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ELZEMDİR”

5. ULUSLARARASI BARAJ GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU İSTANBUL’DA

İstanbul’da düzenlenmekte olan 5. Uluslararası Baraj Güvenliği Sempozyumu’na katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı “Barajların güvenliğini sağlamak elzemdir” diye konuştu.

Yeni teknolojiler hakkında deneyim ve bilgi alışverişinde bulunmak maksadıyla düzenlenen ve 27 Ekim 2018 tarihinde başlayan 5. Uluslararası Baraj Güvenliği Sempozyumu 1 Kasım’a kadar devam edecek.

Üniversitelerden akademisyenler ve konu ile ilgili uzman ve mühendisleri iştirak ettiği sempozyuma katılan ve bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Türkiye’nin yarı kurak iklim bölgesinde olduğunun, yağışların ise bölgelere ve mevsimlere göre farklılık gösterdiğinin altını çizdi.

İklim Değişikliğinin Etkisi Yağış Rejimini Bozuyor

Özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin etkisiyle hava sıcaklıklarında artış gözlendiğinin ve yağış rejiminin bozulduğunu vurgulayan Özkaldı “Ayrıca taşkın riski de artmaktadır. Yağışların büyük bir bölümü kış aylarında gerçekleşmekte, yaz aylarında ise su sarfiyatı büyük ölçüde artmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışına paralel olarak başta tarım olmak üzere içme, kullanma ve sanayi sektöründeki su taleplerinde büyük artış olmaktadır. Etkileri gittikçe daha fazla hissedilen kuraklık ve iklim değişikliği ile birlikte su miktarında da azalmaların beklenmesi, sulama başta olmak üzere mevcut su kaynaklarımızın azami surette değerlendirilmesini ve en verimli şekilde kullanılmasını gerektirmektedir” dedi.

Su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanarak, gelecek nesillere aktarılması için biriktirme tesislerinin yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Özkaldı “Özellikle kurak dönemlerde sıkıntı yaşanmaması adına su arzının artırılması gerekmektedir. Depolama tesislerimizin servis ömrünün korunması ve uzatılması Türkiye için hayati öneme sahiptir” açıklamasını yaptı.

Barajların Güvenliğini Sağlamak Elzem

“Ülkemizin deprem kuşağında bulunması ve depolama tesislerimizin yaş ortalamalarının artmasına bağlı olarak inşaatında kullanılan malzemelerin deformasyonu gibi riskler dikkate alındığında, bahse konu depolama tesislerimizin planlama aşamasından tasarımına ve inşaatından işletmesine kadar her bir aşamasında baraj güvenliği prensiplerinin sağlanması elzemdir”  diyen Özkaldı “Bu amaçla teknik ve akademik çalışmalar yapılmaktadır.  5. Uluslararası Baraj Güvenliği Sempozyumu da, bu çalışmalar kapsamında düzenlenen bir etkinliktir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Su Zengini Değil

Sempozyumda konuşan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın ise Türkiye’nin yerüstü ve yeraltı suyu potansiyeli hakkında katılımcıları bilgilendirerek, ülkemizin toprak kaynakları bakımından zengin olmasına rağmen su zengini bir ülke olmadığını vurguladı.

DSİ’nin çalışmalarıyla, dünya ve Avrupa ülkelerinde kabul görmüş baraj emniyeti ve güvenliği uygulamalarına adaptasyonu hedeflediğini belirten Aydın, baraj emniyeti ve güvenliği ile ilgili gelişmelerin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yakından takip edildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından baraj güvenliği ile ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerinden oluşan akademik çalışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

 

Kaynak:https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/1616/5-Uluslararasi-Baraj-Guvenligi-Sempozyumu-Istanbulda-Devam-Ediyor%E2%80%A6

Kategoriler:Çevre Güvenliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.