Çevre Güvenliği

SPD Başkanı  Yıldız: Kentlerde arıtılmış suyun geri kullanımı gerekli olacak

İstanbul Su Kongresi .SPD Hidropolitik Akademi Başkanı Yıldız: Kentlerde arıtılmış suyun geri kullanımı gerekli olacak

12 10 2018

İstanbul’un  miktar olarak 2 Barajı ve 2 içme suyu arıtma tesisi tuvalet su ihtiyacı için kullanılıyor

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 11-13 Ekim 2018 tarihleri arasında İSTSU – İstanbul Su Kongresi ve Fuarı düzenlendi

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 11 Ekim de başlayan kongredeki oturumlarda , su ve atıksu alanında uzman 30 konuşmacının yer alacak Kongrede Su Yönetimi ve Arıtma Teknolojileri, Atık Su Arıtma ve Yeniden Kullanım, Kazısız Teknolojiler ve Altyapı Rehabilitasyonu, Çamur Yönetimi, Su Endüstrisi ve Endüstri 4.0 olmak üzere 5 ana konu başlığı ele alınıyor

IMG_4396

Ayrıca, etkinlik kapsamında  Tarihi Su Yapıları temalı akademik oturumlarda 25 akademisyen tarafından bildiri sunumu yapılıyor. Bu oturumlarda Türkiye’nin kültürel, mimari ve tarihsel açıdan ulusal zenginliği olan tarihi su yapıları ele alınıyor.

Su Politikaları Derneği Hidropolitik Akademi  Başkanı Dursun Yıldız da Kongrenin İlk Günü ilk oturumda ” Çevre sağlığını öne çıkartan bir sunum yaptı

IMG_4393

Sunumunda  büyük kentlere olan göçün artmakta olduğunu belirten  Yıldız 2050 yılında Dünya nüfusunun yaklaşık %70’i kentlerde yaşayacak .İklim değişimini de dikkate alırsak bu yüzyılda Kensel su yönetiminin işi çok zor olacak.

İstanbul’un su temini konusunda hem şanslı hem de şanssız olduğunu belirten Yıldız şanssızlığı yakın çevresinde Istanbul’a yetecek büyüklükte su havzası yok. Şanslı tarafı ise su temini konusunda Melen Barajı devreye girdikten sonra çok rahatlayacak.

470

Sunumunda Su temini ve çevre sağlığı kavramlarının birlikte ele alınması gerektiğine vurgu yapan Yıldız doğadan aldığımız suyu yine doğaya temiz olarak bırakmak durumundayız. Bu nedenle sadece suyu temin etmek yetmiyor,kullanılan suyu arıtarak çevre sağlığını da dikkate almamız gerekiyor.dedi.

AYJO7750

Evsel kullanım suyunun yaklaşık dörtte biri tuvaletlerde kullanılıyor diyen Yıldız, 2017 yılında miktar olarak İstanbul’da  Terkos ve Alibeyköy  barajlarında  biriktirilen  kadar bir su içmesuyu arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra tuvaletlerde kullanıldı. Bu su 2017 yılında faturalandırılmış su miktarının 170 milyon m3 üne karşılık geliyor.Bu suyun terfi merkezlerine basılması ve içme suyu kalkitesinde arıtılması için harcanan yıllık enerji ise 90 milyon kWh olmuş.

Entegre kentsel su yönetiminde Mevcudu daha temiz ve verimli kullanmak ve kullanılmış suyun geri kazanımı  ilkelerinin öne çıktığını belirten Yıldız, AB’de yaklaşık 1 milyar m3 kentsel atık su  yeniden kullanılıyor,bu miktar arıtılan kentsel atık suyun %2,4’ü dedi.

Fazlası bulunmadıkça yüksek kalitedeki bir su, daha düşük kalitedeki suların yeterli olacağı maksatlar için kullanılmamalıdır”. Fazlası bulunmadıkça yüksek kalitedeki bir su, daha düşük kalitedeki suların yeterli olacağı maksatlar için kullanılmamalıdır”.diyen Yıldız, Geri kazanım suyunun kullanımını yaygınlaştırmak  İSKİ’nin stratejik hedefleri arasında yer alıyor. İstanbul’da Biyolojik arıtma yapılan atık suyun yaklaşık %5’i geri kazanılıyor ve sanayi tesislerinde ,park ve bahçelerde kullanılıyor.

BFKR6955 (1)

İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr. İzzet Öztürk HPA Başkanı Dursun Yıldız’a anı ve teşekkür Plaketi sundu.

Melen Barajının tamamlanmasıyla İstanbul’da uzun dönem boyunca su sorununun kalmayacağını belirten Yıldız  ancak bu durum, su yönetimini arıtılan suyun yeniden kullanımı konusundaki stratejik hedeflerine ulaşılmasını engellememeli. Dedi.

Konuşmasında  havza bazında entegre (bütünleşik) su yönetiminin uygulanması için  uyarlanabilir su yönetimi stratejisi gerekli diyen  Dursun Yıldız konuşmasını önerileriyle tamamladı.

Konuşmasının öneriler bölümünde ;Su Yönetiminin  kurumsal hafızası korunmalı, Su Temini ve Çevre Sağlığı kavramlarının birlikteliği toplumsal bilinç olarak yaygınlaştırılmalı,yeni su yönetimi stratejileri  incelenmeli, diyen Yıldız, su temini ve çevre sağlığı yönetimi için sivil toplumun desteğine ihtiyaç var dedi. Yıldız , bunun için de sivil toplumun kurumsal yapısının  güçlendirilmesine ihtiyaç  duyulduğunu sözlerine ekledi.

121

Oturumun sonrasında yıldız TV kanalına, Kongrenin çok önemli bir konuyu ele aldığını ve bu konunun istanbul’un sürdürülebilir su yönetimine  büyük katkılarda bulunacağını belirtti.

HPA NEWS.

 

 

Kategoriler:Çevre Güvenliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Toprak Su Enerji

Toplum için, Bilgi ile

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

thechangingpalette

where the arts meet and are forever changing

Images by T.Dashfield Photography

The camera gave me an incredible freedom. It gave me the ability to parade through the world and look at people and things very, very closely. Carrie Mae Weems

%d blogcu bunu beğendi: