Su

Cape Town’da su karneye bağlandı

Aylardır bir damla yağmurun yağmadığı ve su kaynaklarının neredeyse tamamen tükenme noktasına geldiği Güney Afrika kenti Cape Town’da içme suyu karneye bağlandı. Ülke tarihinin en ciddi kuraklık sıkıntısı ile karşı karşıya kalan kent sakinleri, içme suyunun şu günlerde altın değerinde olduğunu söylüyor.

İçilebilir su kaynaklarının günden güne azalması ve hatta yok olmaya başlaması küresel bir sorun. Su sorununun şu günlerde en çok hissedildiği yer ise Güney Afrika’nın başkenti Cape Town.

4 milyon nüfuslü kentte aylardır yağmayan yağmur sebebiyle neredeyse bitme noktasına gelen su, karneye bağlandı.

Her gün birçok kişi ellerinde bidonlarla çeşmelerin yolunu tutuyor ve görevlilerin gözetiminde su alıyorlar.

Kent sakini Mohammed Allie, çaresiz vatandaşların plastik şişelerle kent çevresindeki su kaynaklarına giderek su depoladığını, sahilleri ve dağları ile ünlü Cape Town’da suyun yeni altın olduğunu söylüyor.

Kentte kişi başına günlük su tüketim miktarı 50 litre ile sınırlandırıldı.

Cape Town’da yağmur yağmazsa 12 Nisan 2018’de kentte su kaynakları tamamen yok olacak. Bu durumda Cape Town, dünyada suyun tükendiği ilk kent olabilir.

South African Breweries şirketi, su kıtlığına bir nebze çözüm olması için 5 adet çeşme kurdu. Kurulan çeşmelere su tedariği, şirketin kendi su kaynağından sağlanıyor.

Fakat bunu fırsata çevirmek isteyen bazı kişiler, şirketin sağladığı çeşmelerden yüklü miktarda su alıp kentte vatandaşlara fahiş fiyata satmaya başladı. Güvenlik güçleri bunun önüne geçmek için şirketin çeşmesinden tedarik edilebilecke su miktarını 25 litre ile sınırladı.

Kent genelinde belirlenen su miktarından fazla tüketim yapan kişilere para cezası kesiliyor ve günde 350 litreden fazla su kullanan hanelere su sayacı takılarak su tedariği günlük olarak sonlandırılıyor.

Su sayacının ayarı ile oynadığı tespit edilen kişilere 370 dolar para cezası kesiliyor.

Yetkililer kent sakinlerine duş sürelerini 2 dakika ile sınırlamaları ve tuvaletin sifonunu olabildiğince az çekmeleri gerektiğini söylüyor.

Sosyal medyada ise suyun doğru kullanımı ile ilgili çok sayıda paylaşım yapılıyor.

Kategoriler:Su

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Toprak Su Enerji

Toplum için, Bilgi ile

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

thechangingpalette

where the arts meet and are forever changing

Images by T.Dashfield Photography

The camera gave me an incredible freedom. It gave me the ability to parade through the world and look at people and things very, very closely. Carrie Mae Weems

%d blogcu bunu beğendi: