Su

ODTÜ Koleji’nin genç araştırmacıları Aç-Kapa musluklarda su tasarrufu sağladı

4 Mart 2018

Bilim Kahramanları Derneği tarafından dünyada  80 ülkede yapılan FIRST® LEGO® League (FLL) etkinliğinin Türkiye / Ankara turnuvaları 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara Çankaya Üniversitesi’ nde gerçekleştirildi

ODTÜ Koleji’nin robot takımları Hydra Mechanics ve LegODTÜ turnuvaya katıldı. Bu takımlardan  Hydra Mechanics aç-kapa musluklarda su tasarrufu sağlayacak bir aparat geliştirmiş ve bu sayede aç kapa muslukların çevirmeli ya da sensörlü musluklara değiştirilmesi maliyeti yerine çok daha az bir maliyetle % 21 oranında su tasarrufu sağlamayı hedeflemiştir.

aparat son resim

Bu projenin geliştirilmesi sürecinde  ODTÜ Kolejinin genç araştırmacıları detaylı bilgi kaynaklarını incelemiş, sağlam analizler yapmış, uzmanlarla etkileşim içinde var olan çözümleri en iyi şekilde taramıştır. Böylece bu özellikleri barındıran bir  takıma verilecek olan  araştırma ödülünü almaya hak kazanmıştır.

aparat ilk tasarım 2

aparat ilk çalışma

Ayrıca Hydra Mechanics ve LegODTÜ turnuvaya katılan seksendört takım arasından seçilen sekiz takımdan ikisi olmuş olup İzmir’ de yapılacak olan Türkiye Turnuvasında ODTÜ Kolejini temsil edeceklerdir.

Hydra Mechanics ve Leg ODTÜ takımlarını bu çok önemli projeleri için tebrik ediyor,kendilerine İzmir’deki turnuvada başarılar diliyoruz.

Kategoriler:Su

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.