Gıda Güvenliği

Bilinçsiz Gübre kullanımı Doğamıza zarar veriyor

Bilinçsiz Gübre kullanımı Doğamıza zarar veriyor

Sulu organik gübre üreticisi alman hergen reinken: “aşırı kimyevi gübre nedeniyle topraklar tehlike altında” “burada çok fazla fosfor atmışlar topraklara; bu yer altındaki sular için büyük bir problemdir”
22.01.2014

    Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bilinçsiz gübre kullanımının toprağı öldürdüğü ve yer altı sularına büyük zarar verdiği belirtildi.

Almanya’da sulu organik gübre üreticiliği yapan Hergen Reinken, Doğu Karadeniz’de tarım yapılan arazilerde yaptığı incelemelerde toprağın ölmeye yüz tuttuğunu tespit ettiklerini söyledi. Aşırı kimyevi gübre ile toprakların tehlike altında kaldığını ifade eden Reinken, kimyevi gübrelerin yer altı sularını da kirlettiğini belirtti.

Geçtiğimiz ay içerisinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık ve çay bahçelerinde incelemelerde bulunan ‘Happy Green’ isimli gübre firması yetkilisi Hergen Reinken, özellikle aşırı kimyevi gübre vurulan tarım alanlarının tehlike sınırına yaklaştığını belirterek “Toprak ölüyor” tespitinde bulundu. Reinken, “Çay bahçelerinde çok fosfor var. 10 dönüme 70 kilo fosfor Almanya’da var. Burada çok fazla fosfor atmışlar topraklara..Bu yer altındaki sular için büyük bir problemdir. Hektara 150 kilo verilmesi gerekirken 1500 kilo gübre kullanılmış. Bu gübrenin büyük çoğunluğu yer altı sularına karışıyor” şeklinde konuştu.

“Rize’de mandalina, portakal ve çay bahçelerini gezdik. Görünüşe göre yavaş yavaş topraklar ölüyor” diyen Hergen Reinken, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde toprağın ölmesini durdurmak için “Evvela toprağa vurulan bu gübreleri kaldırılması gerekiyor. Toprak vurulan gübreler ile çok fazla yabancı madde aldı. Azot ve fosfor ağırlıklı kimyevi gübreler, kesinlikle kaldırılmalıdır” uyarısında bulundu.

Happy Green’in Almanya’daki kullanımı hakkında bilgi veren Hergen Reinken şöyle konuştu:

“Almanya’da 12.5 milyon hektar tarım alanı var ve toplam 25 milyon litre gübre veriyoruz. Bu ürünün bütün Avrupa’da yaygınlaşması gerekiyor ve onun için çalışmalar yapıyoruz. Avrupa’dan sonra diğer ülkelere geçiş yapacağız. Bu gübre zararsızdır. İnsanlara, arılara ve diğer canlılara hiç bir zararı yoktur. İçeriği bitkilerdendir. Şeker ve sirke var içerisinde. 2.5 dönüme 0.5 litre Hapyy Green sulu gübre 200 litre suyla karıştırılarak toprağa veriliyor ve en az yüzde 15 verim artırıyor.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.