İklim Değişimi

New York şehri 5 petrol şirketine iklim davası açtı

Şehir yönetimi şirketlerin iklim değişikliği nedeni oluşan milyarlarca dolarlık zararı karşılamasını istiyor

ABD’nn New York şehri yönetimi beş büyük petrol şirketine, iklim değişikliğine katkıları nedeni ile dava açtığını duyurdu.

10 Ocak 2017 tarihinde düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiler göre New York belediyesi British Petroleum, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell şirketlerine dava açtı.

Şehir yönetimi New York’un iklim değişikliği nedeni ile yaşanan sel ve erozyon gibi felaketler ile karşılaştığını ve bu felaketler nedeni ile iklim değişikliğinin etkilerine direnç için gerçekleştirdiği milyarlarca dolarlık harcamanın bu şirketler tarafından karşılanmasını talep ediyor.

Şehrin dava dilekçesinde 100 fosil yakıt şirketinin, sanayi devriminin başından beri gerçekleşen sera gazı emisyonlarının neredeyse üçte ikisinden sorumlu olduğu, davanın açıldığı beş şirketin payının ise yüzde 11 olduğuna dikkat çekildi.

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio açıklamasında bu şirketlerin iklim değişikliğinin etkilerini ve sonuçlarını bildikleri buna rağmen bu bilgileri sakladıkları, etkileri inkar ettikleri ve  toplumu yanlış bilgilendirdikleri suçlamasını da getirdi.

Bununla birlikte New York şehri toplamda 189 milyar dolar büyüklüğe sahip şehrin 5 emeklilik fonunun, fosil yakıt şirketlerine yaptığı 5 milyar dolarlık yatırımı da 5 yıl içinde çekecek.

2012’de gerçekleşen Sandy kasırgası nedeni ile 90 bine yakın bina selden etkilenmiş, 43 kişi ölmüş ve 19 milyar dolarlık zarar oluşmuştur

Kaynak: Yeşil Ekonomi new-york

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.