İklim Değişimi

Macron : “İklim savaşını kaybediyoruz”

Paris’te “Tek Gezegen” Zirvesi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Paris İklim Anlaşması’nın yıldönümünde Tek Gezegen Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zirvenin Paris Anlaşması hedeflerinin hayata geçirilmesine yardımcı olması umut ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararının gölgesinde geçen Dünya İklim Konferansı’ndaki ortak tutum, iklim hedeflerine sadık kalınması yönünde oldu. İşte konferansta alınan kararlar. (18.11.2017)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris İklim Anlaşması’nın ikinci yıl dönümünde, zengin ülkelere ve dünya çapında çalışan firmalara küresel ısınmayla mücadeleye daha fazla katkıda bulunma çağrısı yaptı. Macron yoksul ülkelere küresel ısınma nedeniyle yaşadıkları sorunları aşabilmeleri için daha fazla destek olunması gerektiğini de vurguladı.

Paris’te “Tek Gezegen Zirvesi” (One Planet Summit) adıyla düzenlenen zirve öncesinde CBS haber kanalına konuşan Macron, ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekilmesinin alarm çanlarının çalmasına neden olduğunu belirtti. Macron “Eğer harekete geçmez; üretim, yatırım ve davranış şeklimizi değiştirmezsek, milyarlarca kurbanın sorumlusu olacağız” şeklinde konuştu.

Paris’teki zirveye 50 ülkeden liderlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, girişimciler, özel şirketler ve bilim adamları katılıyor. Zirveye yaklaşık 4 bin kişi davet edildi. ABD ise zirvede büyükelçi düzeyinde temsil ediliyor.

“Almanya’nın hedefine ulaşması çok zor”

Zirvede Almanya’yı Çevre Bakanı Barbara Hendricks temsil ediyor. Hendricks Güneybatı Alman Radyo Televizyon Kurumu’na (SWR) verdiği demeçte Almanya’nın kendisi için belirlediği iklim hedefine ulaşmasının “çok zor” olduğunu ifade etti.  Almanya Paris Anlaşması’nın hedeflerinden bağımsız olarak, sera gazı salımını 2020’ye kadar 1990 değerlerine göre yüzde 40 azaltma hedefini koymuştu. Hendricks bunun için yeni hükümetin “kömürden elektrik üretimi” konusunda adım atması gerektiğine dikkat çekti.

Frankreich One Planet Summit in Paris Austragungsort (Getty Images/AFP/L. Marin)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekileceğini duyurmasının ardından yaz aylarında zirve için çağrıda bulunmuştu.

Zirveden iki yıl önceki gibi uluslararası bağlayıcılığı olan bir anlaşma çıkması ise beklenmiyor. 190’dan fazla ülke tarafından 2015’te onaylanan Paris İklim Anlaşması, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi hedefliyor. Bu hedefle küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması planlanıyor.

Reuters/AFP/dpa,BW/HT

©Deutsche Welle Türkçe

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.