İklim Değişimi

SPD Hidropolitik Akademi ,BM’nin İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansında (COP23)

 

14 Kasım 2017

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 23. Taraflar Konferansı BMİDÇS (Conference of the Parties COP 23) 6-17 Kasım 2017’de Fiji başkanlığı adına  Almanya’nın Bonn kentinde sürüyor

Geçen sene  Fas’ın eski başkenti Marakeş’te  Kasım 2016’da yapılan  COP22 konferansında 195 ülkeden temsiler katılmıştı.. Söz konusu ülke temsilcileri Paris İklim Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden sonra anlaşmanın pratik olarak hayata nasıl geçirileceği üzerinde çalışmalar yapmıştı.Paris İklim Anlaşması, Nisan 2016’da 175 ülkenin katılımıyla bir seferde imzalanan tarihteki en yüksek katılımlı uluslararası antlaşma oldu ve 4 Kasım 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

26593195629_f8360af7d0_k

Paris Anlaşması’nın kabulünden 1 yıl geçmeden yürürlüğe giren ilk küresel anlaşma olup geçen yıl Marakeş’te düzenlenen BMİDÇS 22. Taraflar Konferansı, Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi sonrasında gerçekleştirilen ilk taraflar konferansı olmuştur.Bu sene Bonn’da yapılmakta olan ve 190 ülkeden 9000’e yakın  katılımcının bulunduğu  İklim Değişikliği Konferansı (UNFCCC -COP23-Bonn)  kapsamında  9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Su ve İklim konulu etkinlikler düzenlendi.

IMG_0047

BM ‘nin İklim Değişimi Konferansına katılmak için Akreditasyon alan  SPD Hidropolitik Akademi’den Başkan Dursun Yıldız ve Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Keskin konferansın özellikle Su Eylem Günü ( Water Action Day)  etkinliklerine katıldılar.

IMG_0161

10 Kasım 2017 , konferansın 5. gününde, COP23 Türkiye standında «İklim Değişikliğiyle Mücadele Alanında TÜSİAD Tutum Belgesi ve İyi Uygulama Örnekleri» başlıklı oturumda şirketlerin, iyi sürdürülebilirlik uygulamaları ve iklim değişikliği ile mücadele yolundaki proje ve tecrübeleri aktarıldı. Oturumda  Bilinçlendirme ve farkındalık yaratmanın, güçlü politikalar belirlemenin düşük karbonlu bir gelecek için anahtar noktalar olduğunu söyledi.

 112

Doğa Temelli Çözümler Konuşuldu

French Water Partnership (FWP) ve International Network of Basin Organizations tarafından düzenlenen konferansta; uyum konusu özelinde; su, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği ekseninde konuşmalar gerçekleşti. FWD Başkanı Jean Launay, BM tarafından 2018-2028 yıllarının «Sürdürülebilir Kalkınma için Su 10 yılı» edilmesinin, 6.Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) için önemi olduğunu vurguladı. IUCN temsilcisi James Dalton, su konusun Paris Anlaşmasında kendine yer bulamadığını söylerek, COP23’ün bu konuya daha çok eğilmesi gerektiğini temenni etti. UNCCD Aurélie Lhume, SKD’lerden su (hedef 6) ve karasal yaşam (hedef 15) hedefleri arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

1234

COP23’te «gelişmekte olan» 5 ülke, sera gazı salımlarını azaltmak için nasıl bir yol izlediklerini ve başarı hikayeleri10 Kasım günü, FSV oturumunda paylaşıldı  Bu etkinlikte, Ermenistan, Ekvador, Gürcistan, Jamaika ve Sırbistan salım azaltım yöntemleri konusunda açıklamalar yaptı.

bvcx

BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından COP23’te, 10 Kasım tarihinde sera gazı salımlarını durdurmaya yönelik devletlerin, politika ve gerekli hesaplamaları yapmalarını kolaylaştırmak için  tasarladıkları yeni bir rehber tanıtıldı. Rehber, tarım faaliyetleri sonucu oluşan salımları durdurmaya ve azaltmaya yönelik; politika ve örnek uygulamaları, iklim finansmanı, kapasite geliştirme ve çiftçileri destekleme konularına değiniyor. Rehberi incelemek için: http://www.fao.org/news/story/en/item/1056527/ico de

IMG_0370

BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından COP23’te, 10 Kasım tarihinde sera gazı salımlarını durdurmaya yönelik devletlerin, politika ve gerekli hesaplamaları yapmalarını kolaylaştırmak için tasarladıkları yeni bir rehber tanıtıldı. Rehber, tarım faaliyetleri sonucu oluşan salımları durdurmaya ve azaltmaya yönelik; politika ve örnek uygulamaları, iklim finansmanı, kapasite geliştirme ve çiftçileri destekleme konularına değiniyor. Rehberi incelemek için: http://www.fao.org/news/story/en/item/1056527/ico de

IMG_0224

 

Konferansta Germanwatch tarafından yayımlanan Küresel İklim Risk İndeksi (CRI) raporu dağıtıldı .Raporda  aşırı  meteorolojik  olaylardan etkilenen ülkelere yönelik analiz ve verileri içeriyor. En güncel şekilde 2016 yılına ait verileri içeren rapora göre, 2016 yılında iklim olaylarından en çok etkilenen bölgeler; Haiti, Zimbabwe ve Fiji. 1997-2016 dönemi için ise; Honduras, Haiti ve Myanmar listenin başında yer alıyor.

Rapor, gelecekte etkilerini daha şiddetli hissedebileceğimiz aşırı iklim olayları için, ülkeler/bölgeler bazında «kaçınılmaz» senaryoları ortaya koyuyor.

Raporu incelemek için:  https://germanwatch.org/en/download/20432.pdf

90

COP 23 ‘de Düşük Karbon Ekonomi İndeksi 2017 de  yayımlandı. Düşük Karbon Ekonomi İndeksi (LCEI), ülkelerin karbon yoğunluk derecelerini ortaya koyuyor. PWC tarafından hazırlanan rapora göre, 2016 yılında, küresel GDP (Gayrisafi yurt içi hasıla) gelişimi %3,1 iken, küresel salımlar «durağan» kalma sinyalleri gösterdi: karbon yoğunluğu 2016 yılında %2,6 civarında bir düşüş gösterdi. 2000 yılından beri karbonsuzlaştırma oranı ortalamanın üzerinde seyrediyor.

LCEI’nin amacı, 2 derecelik sıcaklık artış hedefine destek olmak için, farklı ülkelerin karbon yoğunluklarını hesaplayarak, dünya genelindeki karbon yoğunluğu için gerekli olan değişimi saptamak. Raporu incelemek için:

lcei-17-pdf-final-v2.pdf erişimi için tıklayın

 

8bz

 

COP23 kapsamında Türkiye’nin BM fonundan mali destek ve teknoloji transferi talepleri değerlendirildi.

Paris Anlaşması’nı geçen sene imzalamasına karşın halen parlamentodan geçirmeyen 28 ülkeden biri olan  ve  BM fonundan mali destek ve teknoloji transferi talep eden Türkiye, şartların yerine getirilmemesi halinde anlaşmayı TBMM’den geçirmeyeceğini duyurmuştu. Türkiye’nin özel gündemi için ise Almanya Çevre Bakanlığı Müsteşarı Jochen Flasbarth, Fiji tarafından arabulucu olarak görevlendirildi. Görüşmeler sürüyor . BM’nin türkiyenin isteklerini dikkate alarak bir öneri ile gelmesi bekleniyor.

5c

Paris Anlaşması’nın Kural Kitabı’nın 2018 yılında tamamlanması gerekiyor. Bu kapsamda, Bonn’da bürokratlar, iklim adaptasyon fonunun kalıcı hale getirilmesi, en çok riske maruz kalan yoksul ülkelerin farklı düzeylerdeki ihtiyaçlarının karşılanması gibi önemli konularda tartışmalar yürüttüler.

 

HPA News

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.