Su Diplomasisi

SPD Hidropolitik Akademi BM’nin Cenevrede’ki  Sınıraşan Su Yönetimi Çalıştayı’na katıldı

cn234

“Sınıraşan Havzalarda Su Tahsisi “                                                                                    

Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız, Birleşmiş Milletlerin 16 -17 Ekim  2017.Tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirilen  “ Sınıraşan Havzalarda  Su Tahsisi Çalıştay’ına  (UN Water Allocation in Transboundary Basins workshop in Geneva ) katıldı.

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından 16 -17 Ekim  2017.Tarihleri arasında Cenevre’de   “ Sınıraşan Havzalarda  Su Tahsisi Çalıştay’ı  (UN Water Allocation in Transboundary Basins workshop in Geneva ) gerçekleştirildi .

WhatsApp Image 2017-10-16 at 10.09.27 AM (1)

Çalıştaya Dünyanın çeşitli ülkelerinden 90 civarında uzman katıldı.Çalıştay’da Türkiyeden Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız yer aldı..Çalıştayda yapılan sunumların ve grup çalışmalarının ana eksenini 1992 Helsinki Su Sözleşmesi ve 1997 BM Su Sözleşmesinin dünyada yaygınlık kazanmasının önündeki engeller oluşturdu.

20171017_164135 (1)

Çalıştayda   sınıraşan suların tahsisi konusunda sürdürülebilir ve eşit  bir düzenleme yapılması için gerekli  kriterlerler,mekanizmalar,araçların neler olması gerektiği konuşuldu.Çalıştayda  su konusundaki uluslararası sözleşmelerin zorlayıcı değil yol gösterici olduğu ve ülkelerin birbirine  iklim değişimi ,jeopolitik gibi değişen koşullarda daha esnek davranması gerektiği ileri sürüldü. Bu Çalıştay, Yeni Ortadoğu’nun Yeni Su denkleminde en etkili ülke olabilecek Türkiye açısından da çok önemliydi.

Çünkü su konusundaki uluslararası sözleşmeler, iklim değişimi ve jeopolitik eksenlerin değişimi konularının ortaya koymaya başladığı belirsizlikleri çözebilecek gibi görünmüyor.

20171017_131453

Bu nedenle Türkiye’nin  bu gelişmeleri dikkatle takip etmesi büyük önem taşıyor

Çalıştay’ın Amacı:

Çalıştayın amacı BM web sayfasında ;  sınıraşan suların tahsisi konusunda sürdürülebilir ve eşit  düzenleme yapma çabalarını desteklemek olarak açıklanmıştır.Bir diğer deyişle su tahsisi konusunda sağlamlık ve esneklik arasında bir denge kurmaktır.

Çalıştay sınıraşan su havzalarında ve akiferlerdeki  su tahsisinde  kriterler,mekanizmalar,araçlar ve olumlu uygulamalar  konusundaki bilgiyi ve bunların anlaşılabilmesini arttırmayı amaçlayacaktır.

Sınıraşan su havzaları arasında iklim, sosyo ekonomik gelişme ve farklı işbirliği düzeyleri  gibi birçok farklılık olmasına rağmen yine de sınıraşan suların tahsisi konusunda çeşitli bölgeler arasında öğrenilecek birçok konunun bulunduğu ileri sürülmektedir.

Bu nedenle bu çalıştayda sınıraşan su havzalarında  suyun tahsisi konusundaki  anlaşma ve uygulama örnekleri tartışılacaktır. Bununla ilişkili olarak uluslararası su hukuku ve diğer disiplinlerdeki hususlar  da ele alınacak

Çalıştay özellikle the Global Environment Facility’s (GEF) International Waters Learning Platform (IW:LEARN) un amaçları arasında olan karşılıklı öğrenme ve bilgi transferi konularında gelişmeyi teşvik edecektir.

Çalıştay’ın katılımcıları ,deneyimlerini paylaşma ,uygulamalardan elde edilen deneyimleri ve bilgileri açıklamak , BM sözleşmesi çerçevesinde gelecekte yapılacak olası çalışmaları ve bu çalışmalarda ele alınması gereken  soruları ve ihtiyaçları  formüle etmek için davet edilmiştir.

Bu programın  suyun tahsisi konusundaki fırsatları ve kısıtları ortaya koyacağı belirtilmektedir.Bunun yanısıra programda  sudan gelecek faydaların paylaşımı,suyun daha verimli kullanılması ve farklı su taleplerinin karşılanabilmesi için talebin yönetilmesi gibi  konulara da yer verilecektir.

20171017_172443

Çalıştay  Programı

Çalıştayda  yapılacak sunumların yanısıra grup çalışmaları ve toplu değerlendirmeler gibi interaktif bölümler de olacaktır.

Çalıştay’da sınıraşan sular konusunda  aşağıdaki temalar ele alınarak tartışılacaktır.

 

1) Su Tahsisi ile ilgili değerlendirmeler

 1. a) Uluslararası su yasasının prensipleri ve değerlendirilmesi
 2. b) Tahsis kriterleri ( Eşitlik,sürdürülebilirlik,esneklik,güvenlik,verimlilik,öngörülebilirlik ve gerçek fırsat maliyetlerinin ve bunların önceliklerinin tanımlanması)
 3. c) Su tahsisi ve fayda paylaşımı

2) Su Kullanımı ve çıkar çatışmaları yaratan Su tahsisi Kararlarının incelenmesi

 1. a) Veri ve izleme ihtiyaçları
 2. b) Su miktarı,mevcut kullanım düzeyi ve kullanım kaynaklı ticaret, doğal çevrenin su ihtiyacı, genel durum ve değişkenlik gibi konuların anlaşılabilmesi için ortak bir anlayış oluşturmaya yönelik araç ve yaklaşımlar yaratmak ( Kalite ve Kantite modelleri,Optimizasyon).

c)Politik ve toplumsal kabul oluşturmak için yaklaşımlar.İletişim ve paydaşların katılımı

3) Su Tahsisi konusunda anlaşma oluşturma süreci

 1. a) Sınıraşan sularda mevcut işbirliği anlaşması örnekleri, resmi anlaşmadan işletme koşullarına kadar
 2. b) Anlaşmalarda esneklik ve hidrolojik koşulların değişkenliğinin yer alması. İklim değişikliği ile ilgili belirsizlik dahil.
 3. c) Güven oluşturma

20171017_164135 (1)

4) Su Tahsisi anlaşmalarının uygulanması ; sorunlar,öğrenilen hususlar ve başarı faktörleri

 1. a) Yönetişim çözümleri
 2. b) İzleme ve yönlendirme
 3. c) Esneklik ve hidrolojik koşulların değişkenliği ile ilgili
 4. d) Anlaşmazlıkların çözümü
 5. e) Su tahsisi anlaşmalarında revizyon
 6. f) Kaynak ihtiyaçları ve finansman olanakları

5) BM Su Sözleşmesi konusunda gelecek çalışmaları ile ilgili öne çıkan  hususlar

 

Kategoriler:Su Diplomasisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.