su güvenliği

Zebra Midye Trakya’ya Yayılıyor!

Kırklareli Barajı’nda doluluk oranı yüzde 36’lara düştü.Zebra Midyeler Ortaya Çıktı

09.09.2017
Doluluk oranının yüzde 36’lara kadar düştüğü Kırklareli Barajı’nda taşlara ve ağaç dallarına tutunan midyeler görenleri şaşırtıyor.

Doluluk oranının yüzde 36’lara kadar düştüğü Kırklareli Barajı’nda taşlara ve ağaç dallarına tutunan midyeler görenleri şaşırtıyor.

İçme ve sulama amaçlı kullanılan barajda suların çekilmesiyle farklı görüntüler ortaya çıktı. Su altındaki taşlara tutunan çok sayıda midye ile köprü ve hayvanların su içtiği yalaklar da barajda belirdi. Taşların üzerindeki midyeler ise adeta “midye tarlası”nı andırıyor.

thumbs_b_c_8536003b4ecfef1e356883f650625b0a

Midyeleri gören vatandaşlar ve birçok amatör balıkçı da büyük şaşkınlık yaşıyor. 113 milyon metreküp hacme sahip barajda su miktarının eylül ayı itibarıyla 40 milyon metreküpe kadar gerilediği belirtildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tuncer, “zebra midye” olarak bilinen midyelerin suların çekilmesiyle gün yüzüne çıktığını söyledi.Bu tür midyelerin istilacı olduğunu ve hızla yayıldığını belirten Tuncer, bilinçsiz sulama ve doğa şartlarından dolayı çekilen baraj çevresinde bu midyelere rastlandığını ifade etti.

Tuncer, “İstilacı Zebra türü midyeler suların çekilmesi nedeniyle yaşamlarını yitiriyor ve adeta ‘midye tarlası’ görüntüsü veriyor. Baraj sularının çekilmesi ise bilinçsiz sulama ve kuraklıktan kaynaklanırken, çevremize biraz daha fazla özen göstermeliyiz. Sonuç olarak midyeler de birer canlı. İnsan sağlığına hiçbir zararı yok. Vatandaşlarımızın korkmasına ve tedirgin olmasına gerek yok.” diye konuştu.

Zaman zaman bu tür durumlarla karşılaştıklarını dile getiren Tuncer, suyu çekilen barajlarda milyonlarca midyenin telef olduğunu vurguladı.

Amatör balıkçılardan Ali Özlü ise yaklaşık 20 yıldır barajda balık avladığını belirterek, bu yıl suların ciddi anlamda azalmasıyla midyelerin çıktığını bildirdi.

Midyelerin kötü kokuya neden olduğunu anlatan Özlü, bu kadar midye ile ilk kez karşılaştığını sözlerine ekledi.

Su Politikaları Derneği Hidropolitik Akademi tarafından yapılan çalışmalar ve dünya örnekleri bu istilacı midye türünün özellikle barajların ve sulama tesislerinin mekanik aksamlarında birikerek işletme zorlukları çıkardıklarını ortaya koymuştu.

33

Kırklareli Barajında ortaya çıkan Zebra Midyeler konusunu değerlendiren Hidropolitik Akademi uzmanları acil önlem alınmazsa Zebra Midye’nin birbirine bağlı nehir sistemleri üzerinden  tüm Trakya’ya yayılma riski olduğunu belirttiler.

Bu durumun Trakya’daki baraj ve sulama sistemi işletmelerini çok zor duruma sokacağını da ifade eden  Hidropolitik Akademi uzmanları bu konuda alınabilecek en hızlı önlemin farkındalık yaratarak hızlı yayılmanın önüne geçmek olduğunu ileri sürüyorlar.

Kaynak: Kırklareli Barajı’nda doluluk oranı yüzde 36’lara düştü

Kategoriler:su güvenliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.