Gıda Güvenliği

Su Politikaları Derneği’nin Gambiya Raporu Sn. Büyükelçiye sunuldu

Su Politikaları Derneği’nin  Gambiya Tarımının Geliştirilmesi  Raporu  Gambiya Büyükelçisine sunuldu.

10 Nisan 2017

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ve Yönetim Kurulu Muhasip üyesi Ertuğrul Keskin  10 Nisan 2017 tarihinde Gambiya Büyükelçisi Ekselans Bay Momodu Badjie ‘yi ziyaret ederek hazırladıkları raporu kendilerine sundu.

IMG_1853

Gambiya Büyükelçisi Ekselans Bay Momodu Badjie .. Mart 2017 tarihinde  Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız tarafından dernekte verilen   su diplomasisi konferansından sonra Gambiya’nın su sorunlarından söz etmişti. Sn Ekselans Bay Momodu Badjie Derneğin Uygulamalı Araştırma Merkezinden Gambiya’nın yeraltısularının güneş enerjili sistemlerle çekilebilmesi ve Gambiya Nehrinin deniz suyu ile tuzlanmasının önlenmesi için yardım talep etmişti.

IMG_1855

Yardım talebi Dernek Yönetim kurulunda ele alınmış ve ana amacı güneş enerjisiyle çalışan sulama sistemi olan ve bu enerjiyi diğer alanlarda da kullanmaya yönelik bir rapor hazırlanmasına karar verilmiştir.

Gambiya’nın yerli ve yenilenebilir  enerji  kaynaklarının ve enerji altyapısının detaylı bir şekilde incelendiği raporda 20 000 m2 lik bir tarım alanı için bir entegre proje önerisi  getirilmiştir.

Hazırlanan rapordaki projenin uygulamaya geçirilebilmesi için finansal destek kurum ve kuruluşları da araştırılmıştır.

11122311121

Hazırlanan raporun içeriği  ve bu konuda yapılan diğer çalışmaların sonuçları 10 Nisan 2017 tarihinde Ankara’daki Gambiya Büyükelçiliği ziyaret edilerek Sn Büyükelçi ve diğer ilgili elçilik görevlilerine aktarılmıştır.

Sn Büyükelçi bu konuda Su Politikaları Derneğinin hassasiyetine çok teşekkür etmiş,,Raporda önerilen entegre projenin Gambiya için  çok uygun olduğunu belirtmiş ve bu çok amaçlı  projeyi Mayıs ayı içinde Türkiye’ye gelecek olan Gambiya’nın 2 bakanına sunacaklarını belirtmiştir.

IMG_1837

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız da Gambiya’nın durumunu yakından incelediklerini belirterek özellikle  sınıraşan bir su olan Gambiya Nehrinin üzerinde ülke dışında  yapılmaya çalışılan  barajların  gerilimi arttırabileceğini  ifade etmiştir. İklim değişimi etkisiyle Gambiya Nehrinin rejiminin ve  mevsimsel ortalama debisindeki farklılıkların arttığını da  söyleyen  Yıldız Gambiya nehrine denize çıkış ağzından giren tuzlu suyun etkilediği alanın da iklim değişimi etkisiyle  artabileceğini iler sürmüştür.

Gambiya Nehri’nin hidropolitiği ve Gambiya’nın  su ve toprak potansiyelinin geliştirilmesi konularında  kendilerine yardımcı olabileceklerini belirten Yıldız hazırladıkları raporun bunun ilk adımını oluşturduğunu ifade etti.

Dursun Yıldız Su Politikaları Derneği’nin Ada Strateji ile birlikte Gambiya için hazırladığı  enerji ve sulama  alanında  güneş enerjisi destekli çok amaçlı tarımsal üretim  projesi  önerilerinin uygulanabilmesinden memnun olacaklarını ifade etti.

SPD Haber.

11111111

 

Kategoriler:Gıda Güvenliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.