Su Diplomasisi

Letonya  Cumhuriyeti Büyükelçisi  Su Politikaları Derneğindeki  Konferansa Katıldı  

Letonya  Cumhuriyeti Büyükelçisi  Su Politikaları Derneğindeki  Konferansa Katıldı  

 

Su Politikaları Derneği tarafından 9 Mart 2017 tarihinde dernek merkezinde düzenlenen “ Water Diplomacy in the 21st Century and New Middle East “ konulu konferansa Letonya  Cumhuriyeti Büyükelçisi Ekselans  Peteris Elferts de katıldı.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız tarafından İngilizce olarak verilen konferansa Letonya Cumhuriyeti  Büyükelçisinin  yanısıra çok kısıtlı sayıda ilgili davet edildi.Konferans’tan önce Sn Büyükelçiye ve katılımcılara Su Politikaları Derneğinin organizasyon yapısı,amacı ve faaliyetleri konusunda kısa bir sunum yapıldı.

Konferansta Dursun Yıldız 20.Yüzyıldaki Hidropolitik Gelişmeler ve 21. Yüzyılda Su Diplomasisinin yeni paradigma ihtiyacı, değişen güvenlik politikaları üzerinde durdu. Daha sonra Suriye ve Irak’ta  6 yıldır süren iç savaşta kurak geçen yılların etkisi, kuraklık ,güvenlik ve iklim değişimi göçleri, yeniden şekillendirilen Ortadoğu’nun Yeni Su Denklemi ve Yeni Su Diplomasisi konusunda açıklamalar yapan Yıldız’ın konferansı 45 dakika  sürdü

Konferansın  sonrasında Sn. Büyükelçi  ile Litvanya‘nın su yönetimi ve sınıraşan suları ,endüstriyel su kirliliği konuları ele alındı.

Sn Büyükelçi Peteris Elferts’in  açıklamaları ve SPD uzmanlarının konuya katkıları  sonrasında  Dernek Başkanı Dursun Yıldız Su Politikaları Derneği’nin uzmanlık alanlarında Litvanya’daki eşdeğer kurum ve kuruluşlarla NATO veya AB kapsamında  ortak projeler üretilebileceğini ifade etti.

Letonya Cumhuriyeti Büyükelçisi konferansın çok faydalı olduğunu konferansta belirtilen ana konularda aynı görüşlere sahip olduğunu belirterek teşekkür etti. SPD’nin Letonya’da eşdeğer kurum ve kuruluşlarla su -enerji-çevre bağlantılı bir projede işbirliği yapma konusundaki yaklaşımının da olumlu sonuçlar oluşturacağını belirten Ekselans Peteris Elferts bu konuda ilgili kurumları bilgilendirebileceğini ifade etti.

Konferans’ın sonunda Dursun Yıldız tarafından  Letonya Büyükelçisi Ekselans  Peteris Elferts’a günün anısına  bir plaket sundu.

SPD Haber.

Kategoriler:Su Diplomasisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.