Su Diplomasisi

Gambiya Cumhuriyeti Büyükelçisine  Su Politikaları Derneğinde Konferans Verildi

 

Su Politikaları Derneği tarafından 8 Mart 2017 tarihinde SPD  merkezinde düzenlenen “ Water Diplomacy in the 21st Century and New Middle East “ konulu konferansa Gambiya Cumhuriyeti Büyükelçisi Ekselans Bay Momodu  Badjie ve Büyükelçilik çalışanı Dr. Ebrima S.Nijie de katıldı.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız tarafından İngilizce olarak verilen konferansa Gambiya Büyükelçisinin  yanısıra çok kısıtlı sayıda ilgili davet edildi.

Konferans’tan önce katılımcılara Su Politikaları Derneğinin organizasyon yapısı,amacı ve faaliyetleri konusunda kısa bir sunum yapıldı.

2z

Konferansta Dursun Yıldız 20.Yüzyıldaki Hidropolitik Gelişmeler ve 21. Yüzyılda Su Diplomasisinin yeni paradigma ihtiyacı,değişen güvenlik politikaları üzerinde durdu. Daha sonra Suriye ve Irak’ta  6 yıldır süren iç savaşta kurak geçen yılların etkisi, kuraklık ,güvenlik ve iklim değişimi göçleri,yeniden şekillendirilen Ortadoğu’nun Yeni Su Denklemi ve Yeni Su Diplomasisi konusunda açıklamalar yapan Yıldız’ın konferansı 40 dakika  sürdü

4z

Konferans sonrasında Gambiya Heyeti ile , Gambiya’nın Su Yönetimi ve Sınıraşan Gambiya Nehri Havzasındaki mevcut durum ve bu havzada  yapılmaya çalışılan Hidroenerji Projelerinin Gambiya ya etkileri   ele alındı. Gambiya Heyeti bu sorunlar konusunda açıklamalar yaptı.

Bu  açıklamalar sonrasında  Dernek Başkanı Dursun Yıldız Su Politikaları Derneği’nin uzmanlık alanlarında , su ve gıda güvenliği,sınıraşan su politikaları ,su diplomasisi gibi konularda  Gambiya Cumhuriyeti’ne  katkıda bulunmaktan memnun olacağını ifade etti.

Sn Büyükelçi Momodu ise  konferansı  dikkatle izlediğini ve çok şey öğrendiğini söyledi.  SPD’nin ülkesindeki sorunların çözümüne katkı koymasından da büyük  memnuniyet duyacağını belirterek teşekkür etti. Gambiya Cumhuriyetinde yapılacak çalışmalar konusunda  bir program yapılması  için tekrar biraraya gelinmesi  kararlaştırıldı.

IMG_1539

 

Konferans’ın sonunda Dursun Yıldız tarafından Sn Büyükelçi Momodu’ya günün anısına  bir plaket sundu.

SPD Haber .

77

Kategoriler:Su Diplomasisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.