RAPORLAR

Doç. Dr. Yavuz ILGAZ  Türkiye Çiftçisi Yaşlandı. Genç Nesil Tarım Sektörüne Uzak

 

Su Politikları Derneği İstanbul Temsilcisi Doç Dr. Yavuz Ilgaz  23 Ocak 2016 günü  Saat 8 30’da Yaban TV’de Meliha Okur’un hazırlayıp  sunduğu Tarım Kuşağı programına canlı yayın konuğu oldu .

Programda  İklim değişiminin su ve toprak  kaynakları üzerindeki olumsuz etkisi başta su güvenliğimiz olmak üzere gıda güvenliğimizi de doğrudan etkileyecektir diyen  Doç Dr Ilgaz  bu nedenle  Su Politikaları Derneği olarak Su Kaynakları Yönetiminde  İklim Değişiminin  etkileri konusunda projelerimiz sürüyor dedi.

“Çiftçiler İçin Tarımda İklim Değişimine Uyum ve Farkındalık Projesi” nin ön raporunu yayınlamıştık diyen Doç Dr. Ilgaz, tarım işletmeleri sahiplerinin yaşlanması ve yeni neslin daha çok kent hayatını tercih ederek tarımsal üretimden uzaklaşmasının  da önemli bir sorun oluşturduğunu belirtti.

11

Konuşmasını bu durum  son dönemde iklim değişimi ile birlikte ülkemizin gıda güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak ortaya çıkmıştır”.Genç neslin kırsaldan kente göç etmesi aynı zamanda tarım işçisi temini konusunda da zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır.Ortaya çıkan bu yeni koşullar Türkiye tarımının yapısal geleceğinin incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Siyasi iktidar da bu durumu farkederek  Mart 2016’da  genç çiftçilerin kırsalda üretime devam etmesini  veya kente göç etmiş olanların  köye dönüşünü  teşvik etmek amacıyla genç çiftçilere 30 000 TL  kırsal kalkınma  hibe desteği  verme kararı almıştır.” diyerek sürdürdü

12-2

Daha sonra   Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği   ile ‘Türkiye’deki Tarımsal İşgücünün Demografik ve Yapısal Dönüşümü projesine başladıklarını belirten ILGAZ   Derneğimizin  Hidropolitik Akademi Merkezi , Uygulamalı Araştırma Merkezi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü  tarafından yürütülen bu projenin yüzyüze  anket çalışması Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından 04-08 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen ‘Arazi Toplulaştırmasının  Sulamaya Etkileri’ Sempozyumunda gerçekleştirildi dedi.

Anketin kapsamlı istatistiksel değerlendirilmesinin  derneğin   Uygulamalı Araştırma Merkezinde  sürmekte olduğunu belirten Doç Dr Yavuz ILGAZ,  ancak anketten elde edilen ilk sonuçlar üzerine yaptığımız ilk  değerlendirmelerimizi bir ön rapor olarak yayınladık dedi.

kapak-on-rapor

Doç Dr Ilgaz;  Ankete verilen cevapların ön değerlendirilmesinden  şu sonuçların elde edildiğini belirtti;

Türkiye’de tarımın yapısal sorunları sektörünün üreticilerinin tarımdan ve topraktan uzaklaşmalarına neden olma potansiyeli taşımaktadır. İklim değişiminin toprak ve su kaynakları üzerindeki olumsuz etkisinin görülmeye başlandığı ülkemizde tarımsal üretimin cazip kılınması için sektörde yapısal değişim ve dönüşüm ihtiyacı artmaktadır. Türkiye’nin tarım sektörü demografik değişim içerisindedir. Türkiyede tarım yapan nüfus yaşlanmakta ve bu nüfus kendisinden sonra gelen nesile tarım dışındaki sektörleri tavsiye etmektedir.Yeni nesillerin tarım dışı alanlara ve daha çok kentlerde yaşamaya olan eğilimleri bu alanın boşalmasına neden olmaktadır. Tarım sektöründe genç üretici çiftçi ve tarım işçisi bulmak zorlaşmaktadır.

15

Programın yapımcı ve sunucusu  Meliha Okur Su Politikaları Derneği’nin Yeraltısularının verimli kullanılması ve korunması için Mart ayında bir farkındalığı arttırma haftası önerisi olduğunu belirterek  Doç Dr Yavuz Ilgaz’a bu konudaki düşüncelerini sordu

Doç. Dr. Ilgaz Derneğin özellikle Stratejik ve görünmeyen bir kaynak olan yeraltısuyu kaynaklarımızı çok önemsediği ve bu konuda  bir çalışma başlatmak istediğini belirtti.

Çiftçilerin hem tarımı hem de topraklarını terkettiklerini belirten Doç. Dr. Ilgaz  Tarımın artık bilinçli ve bilgili şekilde yapılması gerektiğini bunun için de eğitime önem verilmesinin şart olduğunu belirtti.

Bunun için ülkemizde yoğun tarım yapılan bölgelerde 2 yıllık tarım ön lisans okulları açılmasını ve buraya sınavsız bir şekilde bölgede tarımla uğraşan gençlerin kabul edilmesinin uygun olacağını belirtti. Buradan mezun olanlar istedikleri taktirde Ziraat Fakültelerinde eğitimlerine devam edebilme imkanının sağlanması gerektiğini söyleyen ILGAZ Türkiye su ve toprak kaynaklarını birlikte ele alarak tarım sektöründe hamle yapmalıdır dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler:RAPORLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.