Araştırma Geliştirme

SPD ‘den Yeni Rapor.Tarımın Yapısal Geleceği

Raporu Hazırlayanlar:

Yrd. Doç. Dr. Doğan Yıldız –Yıldız Teknik Üniversitesi SPD Uygulamalı Araştırma Merkezi Başkanı

Yrd. Doç. Dr.Nuran Çakır  Yıldız. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler. Enst.Hidropolitik Akademi .Merkezi

Yrd.Doç. Dr. Yavuz ILGAZ –İstanbul  Üniv. İktisat Fakültesi.Hidropolitik Akademi  Mrkz.

Mehmet Şamil Güneş – Uzman -SPD Uygulamalı Araştırma Merkezi

Dursun Yıldız –SPD- Hidropolitik Akademi Merkezi  Başkanı

Ön Rapor Hakkında :

İklim değişiminin su ve toprak  kaynakları üzerindeki olumsuz etkisi başta su güvenliğimiz olmak üzere gıda güvenliğimizi de doğrudan etkileyecektir.Bu nedenle  Su Politikaları Derneği olarak Su Kaynakları Yönetimi, İklim Değişiminin  etkileri konusunda araştırma, eğitim ve yayın alanlarındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. .Daha önce yine TÜSKOOP-BİR ile başlattığımız “Çiftçiler İçin Tarımda İklim Değişimine Uyum ve Farkındalık Projesi” nin ön raporunu yayınlamıştık.

Ülkemizin tarım işletmeleri sahiplerinin yaşlanması ve yeni neslin daha çok kent hayatını tercih ederek tarımsal üretimden uzaklaşması son dönemde iklim değişimi ile birlikte ülkemizin gıda güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak ortaya çıkmıştır.Genç neslin kırsaldan kente göç etmesi aynı zamanda tarım işçisi temini konusunda da zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır.Ortaya çıkan bu yeni koşullar Türkiye tarımının yapısal geleceğinin incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Siyasi iktidar da bu durumu farkederek  Mart 2016’da  genç çiftçilerin kırsalda üretime devam etmesini  veya kente göç etmiş olanların  köye dönüşünü  teşvik etmek amacıyla genç çiftçilere 30 000 TL  kırsal kalkınma  hibe desteği  verme kararı almıştır.

Bu kapsamdaki gelişmeler dikkate alınarak Derneğimiz ve Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği  arasında ‘Türkiye’deki Tarımsal İşgücünün Demografik ve Yapısal Dönüşümü” nün araştırılması  konusunda bir  karar alınmıştır. Bu doğrultuda Derneğimizin  Hidropolitik Akademi Merkezi , Uygulamalı Araştırma Merkezi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü  tarafından yürütülen bu projenin yüzyüze  anket çalışması Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından 04-08 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen ‘Arazi Toplulaştırmasının  Sulamaya Etkileri’ Sempozyumunda gerçekleştirilmiştir.

Anketin kapsamlı istatistiksel değerlendirilmesi çalışması  Uygulamalı Araştırma Merkezimizde sürmektedir. Ancak anketten elde edilen ilk sonuçlar üzerine yaptığımız değerlendirmelerimizi  bu ön raporda ilgili kişi, kurum ve kuruluşların bilgilerine sunmak istedik

Faydalı olması umuduyla

Saygılarımızla

Dursun Yıldız

Başkan

Raporun tümünü indirmek için tıklayınız

turkiyede-tarimsal-isgucunun-demografik-ve-yapisal-donusumu-projesi-on-raporu-compressed-1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.