RAPORLAR

Kuraklığa Karşı Hazırlık

SU YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ “KURAKLIK YÖNETİM PLANLARI” HAZIRLIYOR

8 Aralık 2016

Muhtemel kuraklık risklerinin olumsuz etkilerinin azaltılması ve kuraklık problemlerinin çözümüne yönelik olarak kuraklık öncesinde, esnasında ve sonrasında alınacak tedbirlerin belirlenmesi maksadıyla, havza bazında “Kuraklık Yönetim Planları” hazırlanması projelerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Konya ve Akarçay Havzalarında hazırlanmı şolup Van Gölü Havzasında  Ekim 2016 tarihinde çalışmalara başlanmıştır.

Van Gölü Havzası Kuralık Yönetim Planı Kapsamında;

Van Gölü Havzası Kuraklık Yönetim Planı Projesinde; Kuraklık analizleri, hidrolojik modelleme çalışmaları, sektörel etkilenebilirlik analizleri, kuraklık risk haritaları hazırlanmakta, kuraklık veri tabanı oluşturulmaktadır. Bu planlar ile vatandaşın, kurum ve kuruluşların, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, yazılı ve görsel medyanın kuraklık hususunda farkındalığının arttırılması, havzalarda yapılacak yatırımların planlanması sonucu ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde yönlendirilmesi ve havzanın kuraklık direncinin arttırılarak muhtemel kuraklık zararlarının asgari düzeye düşürülmesi hedeflenmektedir.

11123

Şekil Proje Alanının Fiziki Haritası

Orman ve Su işleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Yönetimi Dairesi Başkanı Sayın Maruf ARAS Başkanlığında, Danimarka Büyükelçisi, Svend OLLING, Yüklenici firma (Su Yapı Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş), Alt Yüklenici firma Danimarka DHI firması yetkililerinden oluşan bir heyet ile saha ziyaretinde bulunulmuştur. Öncelikle heyet olarak Van Valisi Sayın İbrahim TAŞYAPAN makamında ziyaret edilerek proje hakkında bilgi sunulmuştur.

Devlet Su İşleri 17. Bölge (Van)Müdürlüğü,  Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 14. Bölge (Van)Müdürlüğü, Meteoroloji Van Bölge Müdürlüğü, Van İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Van Sanayi ve Ticaret Odası ve Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de ziyaret edilerek proje hakkında bilgiler verilerek çalışmanın her aşamasında destek olacaklarını belirtmişlerdir.

Çalışmanın ikinci gününde, Van Gölü, Erçek Gölü’nde idare ve yüklenici firma ile havzada arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında kullanılacak veriler, proje çalışmaları, kamu kurum ve kuruluşlarından temin edilmiştir.

Kategoriler:RAPORLAR

Tagged as:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.