İklim Değişimi

Buzullarda Erime Sürüyor !

Kuzey kutbu çevresinde bulunan Arktik Okyanusu (Kuzey Buz Denizi) buzul tabakası tarihte kaydedilmiş en küçük ikinci seviyeye ulaştı. Bilimciler bu durumun, küresel ısınmanın en açık sinyallerinden birisi olduğunu söylüyor.

ABD Ulusal Kar ve Buz Verisi Merkezi, geçtiğimiz cumartesi günü buzulların bu yazın en düşük seviyesine ulaştığını açıkladı. Buzul tabakası kapladığı 4,14 milyon kilometre alanla bugüne dek kaydedilmiş en düşük ikinci seviyede bulunuyor. 2012’de 3,39 milyon kilometrelik alanla tarihin en düşük seviyesine ulaşılmıştı.

sea-ice

Merkezin yöneticisi Mark Serreze, bu yılki buzul seviyesinin 2007 yılına göre yaklaşık 10 bin kilometre kare daha az olduğunu ancak bu iki rakamın birbirine çok yakın olması sebebiyle eşit sayılabileceğini söyledi.

Kötü gidiş devam ediyor

Bu yıl, tarihin en düşük seviyesine ulaşılmamış olsa bile düşüşün devam ettiği kanıtlanmış oldu. Serreze “Ortada durumun iyiye gittiğine dair hiçbir kanıt yok. Arktik bölgesinin küresel ısınmanın ön uyarı sistemi olacağını en başından beri biliyorduk. Bu yıl gördüğümüz manzara da bu görüşü destekliyor” şeklinde konuştu.

Bu yıl ulaşılan minimum değer, 1979-2000 yılları arasındaki ortalama değerden yaklaşık 2,56 kilometrekare daha küçük. Bu alan Alaska ve Teksas eyaletlerinin toplam büyüklüğü kadar. Türkiye’nin toplam yüzölçümünün yaklaşık 3,5 katı.

Serreze “Burada gördüğümüz şey çok büyük bir kayıp” diyor.

68

Yeni bir rejime giriliyor

Serreze bu yılın Arktik için olağandışı bir yıl olduğunu söylüyor. “Kışın seviyeler soğuk dönem için ortalamanın altındaydı. Daha sonra yazın normalden çok daha fazla fırtına oldu. Normalde bu fırtınaların ve bulutların bölgeyi soğuk tutarak buzulların erimesini engellemesi beklenir. Ancak bu yıl bulutlar da işe yaramadı.”

Serreze artık yazın nasıl bir hava durumu olduğunun buzul seviyesi için eskiden olduğu kadar önemli olmadığını belirterek artık yeni bir rejime girildiğini söylüyor ve 2030 yılına kadar Arktik’teki tüm buzulların erimesine şaşırmayacağını ifade ediyor. Böyle bir durum uluslararası güvenliği de tehdit edebilir.

Kaynak: https://www.dunyahalleri.com/buzullar-tehlikeli-bir-suratle-eriyor/

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.