Su Diplomasisi

Su İşbirliğinden Su Diplomasisine Dönüş Mü?

 İsveç’te Düzenlenen Uluslararası Su Diplomasisi  Sempozyumu Sona Erdi

 İsveç’te Düzenlenen Uluslararası Su Diplomasisi  Sempozyumu Sona Erdi

 

22  11 2016

HPA- Uluslararası  Su Diplomasisi Sempozyumu” (International Symposium on Water Diplomacy) 16-17 Kasım 2016 tarihleri arasında İsveç’in Stockholm kentinde düzenlendi.

İsveç  Uluslararası Su Enstitüsündeki(SIWI) Uluslararası  Su İşbirliği Merkezi ( The International Centre for Water Cooperation (ICWC))  tarafından düzenlenecek olan Sempozyuma Global Change, Koblenz in destek verdiği sempozyumda dünyanın çeşitli ülkelerinden çağrılı olarak  gelen 45 katılımcı yer aldı.

Sempozyuma Sudan Su Bakanı Seifeldin Abdalla, Hollanda Dışişleri Bakanlığından Tineke Rohol ,ABD Oregon State Üniversitesinden Prof .Dr. Aaron Wolf, Swedish Women Mediator Network’ten Margareta Wahlström,US Army Corps of Engineers’dan Maria Lantz, The Hauge Institute for Global Justice‘den Dr. Yumiko Yasuda,SIWI’den Dr. Martina Klimesowa,UNESCO’dan Prof Dr.Siegfried Demuth ,UNECE’den Bo Libert,The Regional Environmental Center for Central Asia’dan Dr. İskandar Abdullaev,Global Water Partnership Executive Secretary Rudolph Cleveringa ve SIWI’den Torgny Holmgren,Therese Sjömander Magnusson,Ana Cascao,Maria Vink,Marian Neal .Türkiye SPD Hidropolitik Akademi’den Dursun Yıldız ve birçok akademisyen,uzman ve politikacı katıldı.

Akademik  ve siyasi perspektiften su diplomasisinin tanımı ile başlayan Sempozyum daha çok  ilgili politikacılar , su politikaları uzmanları ve konuyla doğrudan ilgili akademisyenlerin 4 ana tema üzerinde  2 gün boyunca yaptıkları bir beyin fırtınası şeklinde geçti.

61-1

Dünyanın çeşitli ülkelerinden araştırmacıları, diplomatları, karar vericileri, düşünce kuruluşu yöneticilerini, uygulamacıları ve ilgili akademisyenleri biraraya getiren   sempozyumda sınıraşan su kaynakları konusunda  uluslararası işbirliği  konuşuldu. Sempozyumda aynı zamanda çatışmanın önlenmesi, Su Diplomasisi ve bölgesel işbirliği yaklaşımı,taban dinamikleri ,toplum hareketi,NGO diplomasisi  çok aktörlü  su diplomasisi,su diplomasisinde kadının rolü  üzerine bildiriler sunuldu ve yuvarlak masa tartışmaları gerçekleştirildi.

120

Sempozyumda  aşağıdaki 4 ana tema  üzerinde beyin fırtınası yürütüldü.

  • What is Water Diplomacy & Multi-Track Water Diplomacy?
  • A Regional Approach to Water Diplomacy
  • Environmental Peacebuilding and Grassroots Diplomacy
  • The Role of Women in Water Diplomacy

Sempozyum  esas olarak sunulan bazı bildiriler , düzenlenen panellerin yanısıra   katılımcıların dağıldığı 7 ayrı masada yapılan yuvarlak masa tartışmalarının hemen ardından geliştirilen düşüncelerin  tüm katılımcılarla paylaşılması formatında gerçekleşti. Yazılı olarak  da belirtilen görüşler Sempozyum sekreteryası tarafından toplandı.Tartışmalarda öne çıkan öneriler spot olarak yazılıp sempozyum ilan tahtasında paylaşıldı.

Sempozyumun sonunda SIWI’den Torngy Holmgren ve Therese Sjömander Magnuson bu görüş ve önerileri de dikkate alarak yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçları özetledi.Sempozyum bu konuda başlatılan çalışmanın sürdürülmesi dileğiye sona erdi.

Sempozyumda ele alınan konularda ve tartışmalarda öne çıkan noktalar ve gelecek projeksiyonlarının da değerlendirildiği “Uluslararası Su Diplomasisi Nereye?” konulu bir rapor Su Politikaları Derneği  Hidropolitik Akademi Merkezi  tarafından hazırlanacaktır.

HPA News.

Kategoriler:Su Diplomasisi

Tagged as:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.